Miasto Zelów

Miasto Zelów (fot. Bartosz Józefiak)

reportaż

''Tu jest Polska!'' - krzyczą w Warszawie. Sprawdziliśmy, gdzie Polska jest naprawdę. I co myśli o protestach ws. sądów

- Nikt z Warszawki nie chce odejść od koryta. I stąd się biorą te protesty - mówi Arek z Widawy. Nie on jeden. - Tu się nie zarabia 10 tysięcy złotych - przypominają mieszkańcy małych miast i wsi. Tu sędziowie złodziei puszczają wolno, a ludzi wsadzają za kradzież lizaka. Tu nikt nie stanie w obronie sądów.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (1003)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • xyz_xyz1

  Oceniono 8 razy 8

  Dlaczego wieś i małe miasteczka głosują na PiS? Przecież to proste PiS obiecał i coś tam dał po za tym w zasadzie nie był u władzy i nie kojarzy się z tymi co budowali na plecach prowincji kapitalizm. Czyli według pojęcia z tych rejonów niszczyli, rujnowali a śrubę przykręcali. PGR -y padły, Państwowe Firmy padły na ich miejscu są kapitaliści co pilnują i każą pracować a płacą tak sobie. A PO i spółka - PO i cała reszta jest niewiarygodna. Oni własnie budowali kapitalizm a dobry PiS buduje taką specyficzną odmianą socjalizmu. To znaczy docelowo główne branże gospodarki będą w rekach państwa i reaktywuje się PGR -y czyli wszytko powróci do normalności.
  Nawet gdyby PO czy SLD ogłosiła iż da 1500 zł to w to nikt nie uwierzy - bo oni byli u władzy i nie dawali. A PiS coś tam dał i jest nadzieja iż przed kolejnymi wyborami jeszcze coś tam da. A to czy Polska będzie w UE czy będzie kolonią Rosji czy w TV jest 5 czy 25 kanałów to nie ma znaczenia podobnie jak to czy granice są otwarte czy zamknięte. Za granicę i tak w zasadzie nikt nie jeździ. Ludzie funkcjonują w promieniu max 30 km od swojej wsi czy miejscowości. Ich nie interesuje co jest dalej ważne aby w sklepie było to co potrzebne. A aby dali albo pozwolili bez stresów na te 0,5 litra i coś do 0,5 litra zarobić. Wiadomo prywaciarz goni i pilnuje a na państwowym nikt się nie przepracowywał. Kapitalizm co zafundowano wsi i prowincji okazał się szokiem oczywiście te 20% sobie poradziło ale reszta woli trochę skromniej ale pewniej. A co najważniejsze aby to władza myślała za obywatela i gwarantowała tą michę i flaszkę jak obywatel robi co władza chce.
  PO czy SLD jako ci co kapitalizm rozwijali i pieniędzy nie dawali są niewiarygodni lud się boi iż władze wezmą a kasy nie dadzą. Co innego gdyby się pojawił jakiś quasi PiS bis a to wtedy całkiem możliwe iż spora część "ludu" zaryzykowałaby. PO, SLD, PSL i wszystkie inne ugrupowania będące umoczone w niszczenie tego co pozostawił PRL a budujące kapitalizm czy mówiące iż aby mieć trzeba pracować nigdy nie zostaną poparte przez wieś i prowincję. Tam mają szans Ci co głoszą odbudowywanie socjalizmu i rozdawnictwo bez żadnych warunków wstępnych.

 • botnet

  Oceniono 27 razy 7

  Coś mi mówi, że jakby pan Józefiak przeszedł się po blokowiskach w Łodzi, czy Warszawie, to usłyszałby to samo co od tych ludzi. Tylko na prowincji to bardziej widać. Prowincja bardziej dostała w kość przez zmiany ustrojowe. W PRL była zacofana i teraz też jest. I nie chodzi o mentalność.

 • jan700

  Oceniono 12 razy 6

  Ład, porządek, spokojny rozwój, brak konfliktów sprzyjają Prawu i Sprawiedliwości.

 • pytlarro

  Oceniono 17 razy 5

  wesoło się czyta te posty, pełne rasistowskiej nienawiści wobec Polski B, popełniane przez postepowa lewice. Dziękuję, że mocno dbacie, zeby byc na marginesie polityki, kolejny Sejm bedzie bez lewicy, bo Polacy gardzą rasistami

 • gab48

  Oceniono 8 razy 4

  Wyladowywanie bezsilnej frustracji na mieszkancow prowincji nic nie pomoze. Rownie dobrze mozecie sobie zadac pytanie, gdzie sie podziali mieszkancy Ursusa, Nowej Huty czy katowickiego Zaleza. Pare lat temu jechalem z Niemiec przez Poznan, Niepokalanow do Warszawy. Autobus wysoki, wiec moglem spogladac na zabiedzone, zapyziale wiejskie podworka i potem STOLICA jakby wyspa szczesliwosci i dobrobytu. Rzad chwalil sie, ze rosnie srednia zarobkow, a moja szwagierka z matura, obslugujac klientow i dosc skomlikowany System oplat komputerowych (jestem informatykiem i wiem o czym mowie) dostawala place minimalna. Na haslo "srednia krajowa" reagowala oglednie mowiac "wstrzemiezliwie".
  To nie PiS wymyslil sytem, ze najlepsze zarobki masz w administracji. oni to tylko perfekcjonuja.

 • krystoff2

  Oceniono 14 razy 4

  Bo PIS owi ufają a Michnikowi nie. Polacy nie lubią jak niemcy moeszają się do naszych spraw. Wolą szajbniętego Kaczora niż kapusiów i warcholów. Rócie tak dalej a pis niedlugo bedzie mial 50%.

 • aja_88

  Oceniono 10 razy 4

  jak się nie dba o tych najbiedniejszych,wykluczonych być może i nieprzystosowanych to w końcu wybory wygrywają Pis i podobne im partie.trzeba pamiętać że głos tego pogardzanego przez" ludzi sukcesu""nieroba" jest tyle samo warty co inny

 • sophia-1

  Oceniono 6 razy 4

  Muszę zareagować na słowa tego pana senatora, że krzyczą wdowy po komuchach i sb-ekach. "Inteligencja tryska z pyska" panie s. Nie mam takiej spuścizny, nie jestem warszawką, harowałam ponad 37 lat na emeryturę i nie życzę sobie, żeby taki cham wypowiadał się o mnie w taki sposób.

 • Fajfus Fujara

  Oceniono 13 razy 3

  Za kradzież batonika w sklepie wartego 99 groszy niepełnosprawny umysłowo chłopak trafił na 4 dni do więzienia. Naczelnik więzienia miał wielkie problemy, bo zauważył niepełnosprawność tego człowieka i zapłacił kilkadziesiąt złotych grzywny za niego z własnej kieszeni i za to został ukarany. Jednocześnie prokuratorzy nie "zauważyli" gigantycznych przekrętów związanych z reprywatyzacją Warszawy i innych miast, czy karuzeli VATOWSKICH o wartości ( za panowania PełO) KILKUSET MILIARDÓW ZŁOTYCH !!!

 • sosna_pospolita

  Oceniono 9 razy 3

  ?Polska ?
  Przeciez Polska to Janusz i Brazyny za parawanami w skarpetkach w sandalach.
  A na wiecach - to UB i judeotrockisci - to wszystko na prawde jest proste jak drut
  No i kto bierze kase od Sorosa ?

 • robotnik61

  Oceniono 11 razy 3

  "CI LIDZIE" Co to za komentarze? Nie można mówić "ci ludzie", tylko "MY" wtedy może będzie lepiej.!!!!

 • arabraska67

  Oceniono 15 razy 3

  Głupi naród nawet za małe pieniądze da się kupić, Mądry naród z podwyżki się ucieszy ale nie da się przekupić, bo mu mądrość nie powoli.

 • scierplaminoga

  Oceniono 7 razy 3

  już tłumaczę dlaczego: Bo telewizja, radio i prasa próbuje wmówić Polakom, że alternatywą dla PiS, jest PO, NOWOCZESNA, SLD, RAZEM, PSL, a Polacy mają jeszcze świeżo w pamięci co te partie i ich skompromitowani do reszty członkowie robili przez 8 lat. Ludzie nie potrafią samodzielnie myśleć, nie potrafią podejmować przy urnach świadomych decyzji, nie znają żadnego z polityków na których oddają głos, dlatego głosują za tym co pokaże tv lub przeciw.

 • darek grot

  Oceniono 19 razy 3

  I wy dalej nic nie rozumiecie tępe lemingi gardzicie tymi ludzmi drwicie z nich i upokarzacie ,a to jest własnie sól tej ziemi i PIS sie nad nimi pochylił i docenił .Oni mu za to będą wdzięczni do konca swoich dni!!!

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 11 razy 3

  Taki artykuł można popełnić bez wstawania zza biurka. Nie trzeba nigdzie jeździć,nikogo nagabywać.
  Jego cel jest inny-niech usłużni "internauci" w swoich "spontanicznych komentarzach" dopowiedzą to,czego autor nie chciał napisać,bo było by to nieeleganckie. No to mamy rasizm,klasizm,niewyobrażalną pogardę-trzeba tylko zejść niżej.Tak się robi "dobre dziennikarstwo".
  A autorzy tych komentarzy niech spróbują pomyśleć:jak chcecie przekonać nieprzekonanych? Jak chcecie usunąć PiS,lżąc jego wyborców? Wystarczy wam wyobraźni? Nie wydaje mi się. Przecież to jest "wasz" portal,"wasza" gazeta" i "wasza" bańka,w której tak słodko się żyje,spijając sobie prawdę z ust i dając łapki w górę naszym. Tak się właśnie walczy o wolność. Można też iść na demonstrację,pokrzyczeć sobie,pośpiewać "Mury",zapalić świeczkę.Posłuchać Balcerowicza,bo gdyby nie on i jego reformy to wszyscy by korę z drzew wpieprzali i popijali wodą z kałuży. A kto nie idzie,ten pisior. Wyborów nie będzie,a jak jakieś będą,to "nie wolne".Zbojkotujecie.Tak jak zbojkotowaliście ostatnie. Usprawiedliwienia sobie napiszecie na forum. Znów będziecie moralnymi zwycięzcami,znów motłoch zabierze wam "waszą" Polskę.
  Byliście głupi,jesteście głupi i będziecie głupi.

 • moher.pospolity

  Oceniono 17 razy 3

  Ciekawe posty tu, każdy pan z miasta to wykształcony inteligent co zmusza do plucia na PiS, a wiocha to ciemnota i chamstwo. Wykształcenia jak widać mądrości nie daje zatem gratuluję tym obrażającym mnie bezmózgowia.

 • hmmm11

  Oceniono 5 razy 3

  Poddam 2 przykłady mała miejscowośc 1117 mieszkańców kiedyś 3 ubojnie , dziś jest jedna, wielu wyjechało. Ci kórzy nie mogą znaleźć pracy lub mają problem z kupnem auta ( najbliższy przystanek w kierunku gdańska jest 3 km , w przypadku nocnych 6 km ) , swoją drogą mało gdzie widziałem taki skansen samochód do ceny 2500 zł. Cała reszta z tych bloków wyjeźdza do Niemiec od Kwietnia do października.
  Przykład 2 Miasto 10 171 ludzi największe zagłębie bezrobocia w POmorskim.

  Jak myślicie co ich obchodzi trybunał, konstytucja czy prawa człowieka( oni je mają)
  ??

 • westerunion

  Oceniono 15 razy 3

  A co ma korporaxjonizm wspólnego z demokracją? Tylko ktoś, kto nie miał do czynienia z sądownictwem jako obywatel może teraz protestować i dać poddać się zbiorowej histerii...

 • Ire Geb

  Oceniono 2 razy 2

  problemem nie jest wieś a prowincja . Proszę pojechać w okolice Opoczna ,Końskich, Nowego Miasta. Na wsi porządne gospodarstwa , widać energie porządek. A miasteczkach bieda . Ludzie 70 lat temu wprowadzili się do pożydowskich domów na cudze i tak zostali . Tak mieszka 4 pokolenie i kto nie wyjechał wegetuje. Najciekawsze że najbardziej okazałym budynkiem jest tam Kościół. Jeśli dziwimy się kto głosuje na PiS to tam pojedzmy i tam jest zagłębie ich wyborców. Co z tym zrobic sam nie wiem . Ale pozostawienie tego samemu sobie to zawsze bedzie tykająca bomba społeczna

 • benek231

  Oceniono 8 razy 2

  "Owszem, w wolnej Polsce jest o tyle lepiej, że może o władzy powiedzieć, co się chce. Żaden tajniak go nie podkabluje. Ale poza tym to nic się nie poprawiło."
  ***
  No wlasnie, czyli jednak sie poprawilo. Bo zazwyczaj oczekiwania sa takie, ze bedzie i wolnosc i micha. Ale czasem mozna sie rozczarowac i w zamian przekonac sie, ze sie nie ma ani wolnosci ani michy. Choc dany ktos gotow byl zaakceptowac brak wolnosci, byle micha byla. Czyli wolnosc jest jednak jakas wartoscia.

  Klero-faszysci Kaczynskiego kusza micha bo chca ograniczac wolnosc. Problem w tym, ze brak wolnosci wcale nie jest gwarancja dla obecnosci michy.

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 14 razy 2

  ci,co krzyczą w warszawie,to ocipieli..tak,ocipieli..co znaczy propaganda goebbelsowska w wydaniu opozycji..wychodzą na jaw firmy,które za pieniądze robia P-R negatywny wobec rzadu,byleby wykonac zamówienie opozycji totalnej..ale przecietny Kowalski nie da się nabrac na te chwyty-i krzyki w Warszawce czy Katowicach,gdzie przychodzi 10-15 tys-TU JEST POLSKA-to nijak sie ma do wiekszości ,popierajacej rzą PISowski...

 • Fajfus Fujara

  Oceniono 14 razy 2

  Kto tak namącił w głowach tej młodzieży? Czy chcecie nadal być pogardzanymi ludźmi 2 kategorii we własnym kraju, dla których nie ma dobrych i dobrze płatnych stanowisk pracy , bo te są zarezerwowane dla dzieci resortu PRL ? Wpływ na kluczowe sprawy w Polsce nadal mają postkomuniści, ci sami, którzy rządzili w PRL lub w ich dzieci. Występujecie nieświadomie w obronie tych, którzy was cynicznie wykorzystują. Oczywiście wśród protestujących nie brakuje z pewnością młodzieży , których rodzice niemiłosiernie doili uczciwych ludzi, być może nawet waszych ciężko pracujących rodziców. Musicie umieć odróżnić złodziei od tych którzy dla was chcą coś zrobić.

 • teddy_boy

  Oceniono 10 razy 2

  Jacyków na prezydenta! Robert Biedronka na premiera, Nitras na chlewmistrza! A,już ci!

 • teddy_boy

  Oceniono 14 razy 2

  Politycy totalnej opozycji i sympatyzujący z nimi dziennikarze mają wyjątkowo krótką pamięć. Albo liczą, że Polacy zapomnieli co wygadywali lub wypisywali... Nic z tego. "Nie ma powodu, żeby demokratycznie wybrana władza negocjowała z grupą uzurpatorów" - to z tekstu znanego redaktora "Gazety Wyborczej" redaktora Blumsztajna

 • Ryszard Kowalski

  Oceniono 18 razy 2

  Znam trochę wieś. Pić gorzałę, zakąska łazi po podwórku i żeby Unia dawała. To mentalność większości pseudo rolników. Żaden dupska nie ruszy, by spotkać się z radnym, posłem, działaczem ludowym. Dawać, chlać i narzekać. Kiedy Unia nas nie zechce, dopłaty się skończą to przejrzą na oczy. Ale będzie za późno.

 • Barbara Kubrynska

  Oceniono 18 razy 2

  A ja nie rozumiem tej wsiowej "biedy". Przed domami trampoliny i baseny. To na wsi za darmo rozdają? A te miejskie zarobki -10 tysięcy? Oprócz tych złodziei w ministerstwach, radach nadzorczych itp. kto tyle zarabia? A ile kosztuje życie na wsi, a ile w mieście? Ktoś policzył? Moja córka przeniosła się z Warszawy na wieś, bo taniej. A ja żyję za 1500, to niewątpliwie strasznie dużo - o wiele więcej niż 1300. Tylko, że wydatki mam o wiele wyższe niż są na wsi. A jakie samochody parkują przed "chałupami" lepszymi niż w mieście. I może skończmy z tym bajdurzeniem o biedzie na wsi. Pewnie. Jest bieda. I na wsiach, i w miastach, ale nie każdy jest biedakiem i nie każdy jest bogolem. "Biedna" wieś - z trampolinami i basenami przed domami. I pewnie z suvem do kompletu.

 • xkx2

  Oceniono 10 razy 2

  Dlaczego wieś i prowincja miałaby popierać inna partię niż PiS. Przecież to PiS jak pierwsza partia dała pieniądze - nieważne iż nie do końca tak jak obiecywał ale dał. PO, SLD itd obiecywali a potem przykręcali śrubę łatwo było tym co kombinowali z innymi było gorzej. Teraz PiS obiecuje powrót - rewitalizację PGR -ów czyli kolejną pomoc dla tych dla których kapitalizm okazał się zabójczy. Na wsi nikogo UE nie interesuje podobnie kwestia sądów. Ale widzą iż ten czy ów dorobił się niekoniecznie legalnie a sąd mu nic nie zrobił a jak jak mnie zwolniono z pracy i nie miałem na spłatę kredytu to mi zafundowano komornika. Wobec tego wybór jest miedzy tymi co dają i moze pomogą (choćby przez reaktywację PGR-u) a tymi co nie dawali a zabierali i zamykali. Wobec tego wybór jest prosty.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 12 razy 2

  Nikt nie będzie płakał za sędziami zawód jak każdy inny to musi też być odpowiedzialność

 • anias54

  Oceniono 14 razy 2

  Przez takie " obiektywne " artykuły i reportaże przestałam 3 lata temu kupować Wyborczą ( czytałam od 1. numeru!). Moi idole Mazowiecki, Wałęsa, Balcerowicz, Tusk, Kwaśniewski i inni zrobili z Polski kraj desperatow i ponizonych, nielicznym tylko dając prawo do bycia " elitami " i zadowolonymi z siebie udacznikami!

 • nowy4444

  Oceniono 10 razy 2

  Artykuł masakra. Autor opisał nie głosujących ewentualnie tych przeciw PiS. Zapomniał o 38 procentach popierających PiS. I to w XXI wieku. Czytelnicy to nie idioci niestety. Dlatego opozycja nie ma szans z bzdurami i ogólnikami. Dlatego tak mało ludzi przychodzi na protesty.

 • mtarczynski

  Oceniono 4 razy 2

  przestańcie stawiać znak równości między wsią a rolnikami, na wsi mieszka ok. 40 % ludności ( nie licząc małych miasteczek nie odbiegających wiele od wsi, co by dawało i z 50 %) czyli ok 15 mln ludzi , rolników jet ok, 1,4 mln ( z tego ok. 1 mln posiada między 1 a 10 ha więc dopłaty są niewielkie), co z rodzinami daje ok. 5 -6 mln , a z 10 mln ma z rolnictwem niewiele wspólnego i z żadnych dopłat unijnych nie korzysta

 • quad76

  Oceniono 16 razy 2

  Czegos mi brakowalo w tym artykule... Ale ostatni akapit i brakujacy element sie odnalazl- jest puenta jakiej mozna sie bylo spodziewac po zawsze obiektywnej nigdy nie manipulujacej gie wu.

 • matt555555

  Oceniono 4 razy 2

  Czy mi się wydaje, czy pani siedząca w tłumie na 2 zdjęciu pali skręta?

 • lina555

  Oceniono 16 razy 2

  Zawsze twierdziłam, że najważniejsza w czasie pokoju jest edukacja. Ale u nas w szkole brakowało na wszystko, na nagrody, na wyjazdy, na książki, ciągle tylko załatw sponsora. Żebranina i są efekty. Co ci ludzie rozumieją ze świata?

 • ochujek

  Oceniono 20 razy 2

  Jestem ciekaw, dlaczego sprawa śmierci ojca Ziobry jest wałkowana ponad 10 lat w sądach, a rodzinie Pani Blidy odmawia się takiej możliwości.

 • pawciu2

  Oceniono 16 razy 2

  W miastach jest tak samo. Osoby z niską pensją narzekają na Polskę. Dla nich ważniejszy Pan szczodry niż rząd sprawiedliwy. Komunizm nie upadł bo ludzie chcieli wolności. Upadł bo nie mieli co do garnka włożyć. PIS wie ze może doić narod przez kilkadziesiąt lat zanim w Polsce znowu do biednych dotrze ze lepsza bieda gdzie moge kupić auto i żelazko niż bieda gdzie musze jezdzic starym rowerem i żelazo naprawiać.

 • octopusdei

  Oceniono 24 razy 2

  To oczywiste kłamstwo. To nie wielkie miasta protestują a protestuje skupiający się w nich element zwany w skrócie lewactwem. Nikt nie neguje, że antypolskie ugrupowania polityczne posiadają poparcie, inaczej nie byłoby ich w Sejmie. Ale grupy protestujących to żałosna acz hałaśliwa i agresywna mniejszość, która robi co może, żeby sprowokować wydarzenia, które pozwoliłyby narzucić Polsce obcą a pożądaną przez tę mniejszość władzę.

 • Krystyna Siwiec

  Oceniono 3 razy 1

  Mieszkam na wsi nikt mnie nie zachęcal do przyjazdu na Wiejską a jednak 20 lipca pojechałam 120 km busem bo nikt przy zdrowych zmysłach nie moźe bezczynnie czekac na rozwój wypadkow.Jesli nie wiesz. lub nie rozumiesz. czym dla czlowieka jest demokracja . nie wypowiadaj się za innych

 • Oceniono 5 razy 1

  Nie było mnie na forum gazety.pl przez czas dłuższy, a teraz przecieram oczy ze zdumienia. Wiadomi trolle jak zawsze irytujący ale marginalni. A reszta? No właśnie - Polacy nagle zaczęli ze sobą rozmawiać. Różnica robi z oczu talerze i wbija szczękę w ziemię. To musi być jakaś wielka klęska, skoro Polak Polaka zaczął słuchać. Nie warto to polubić i już na zawsze zachować?

 • ja.tam

  Oceniono 1 raz 1

  @Bartosz Józefiak
  Podoba mi się ( bardzo ) Pana reportaż. Szkoda, że wielu z nas, czytelników, zamiast w myślenie, refleksje - w polemikę ( czasem nawet niegrzeczną ) wchodzi. Co to oznacza? Że każdy z czytelników sądzi, że jest mędrcem mędrcem ? :-)

 • hristomoltisanti

  Oceniono 15 razy 1

  Zobaczcie jak wyglądają wsie na Kaszubach , czy w opolskim . Teraz porównajcie je ze ścianą wschodnią . To są inne wszechświaty .

 • 1avalon

  Oceniono 11 razy 1

  Warszawa to Białoruś, okupanci zasrani. Polska to tylko i wyłącznie kraj nad Wartą.

 • n_ik

  Oceniono 13 razy 1

  Nic w tym dziwnego nie ma. W PRL też miasta protestowały przecie komunie i walczyły o wolność a wsie i miasteczka sobie żyły.

 • Maciek Tichy

  Oceniono 17 razy 1

  Skąd się bierze to idiotyczne przekonanie, że niziny społeczne, obszary biedy i zaniedbania to jest właśnie "prawdziwa Polska". To ja kim jestem - kosmitą???

 • maxwycisk

  Oceniono 13 razy 1

  Polska sie nie zmienila od 19 wieku: wychowaliście sobie na wsi pokolenia ludzi identycznych do tych którzy w '63 głowy powstańców sprzedawali austriakom. Niezle tam u was "Wesele"

 • w.s3

  Oceniono 21 razy 1

  Wybory wygrał suweren 500+ i zapewnia PiS'owi 38% poparcia. Nie ważne, ze nie chciało im się uczyć, nie mogą ścierpieć , że ktoś komuś się dobrze powodzi. Ich nie obchodzą protesty, zawłaszczanie władzy. Ich obchodzi tylko micha. W życiu nie przeczytali jednej ksiązki bo to strata czasu ale mają takie same żołądki. Padały PGRy ale pracownicy nie zawiązywali spółdzielni żeby pracować i ciągnąć zyski. Woleli pić "łzy sołtysa" i czekać na zasiłek. Przy okazji rozkradli co się tylko dało.To nie są zmyślenia tylko przykra rzeczywistość. PiS protesty ma w głębokim poważaniu bo wie, że wygra następne wybory i samodzielnie utworzy rząd. Opozycja nie ma lidera i jak zwykle jest skłócona. A pies was wszystkich...............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX