(fot. archiwum firmy Grotgu)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Nykiel, Prus, historia edukacji seksualnej w Polsce i co się dzieje na krakowskich strzelnicach

W tym wydaniu polecam reportaże: o krakowskich strzelnicach, czyli nowym filarze turystyki pod Wawelem, oraz o księdzu Romanie Kneblewskim, który obok Boga wychwala polskich kiboli i nacjonalizm. Nie przegapcie też rozmów m.in. z Natalią Nykiel, gwiazdą ambitnego popu, i Agnieszką Kościańską, autorką książki "Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji od pierwszej lekcji do internetu".

- Kibole mają gorące serca bijące po polsku. I to jest przeogromny potencjał, który należy dla Polski pozyskać - przekonuje ksiądz prałat Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Duchowny troszczy się również o ustrój kraju - bliski jest mu nacjonalizm, faszyzmu nie potępia. Zna się również na kobietach - te kobiece, jak je nazywa "300 procent baby", to na pewno nie feministki. Z czego jeszcze słynie bydgoski prałat? Odpowiada Mariusz Sepioło.

11.09.2016 Bydgoszcz . Proboszcz parafii Najswietszego Serca Pana Jezusa ks. pralat dr Roman Kneblewski. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta Prałat Kneblewski podczas odprawiania mszy (fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta)

- Chorobliwie zazdrosny o Sienkiewicza, człowiek o dwóch twarzach. Miał ataki paniki, cierpiał na liczne fobie. By móc żyć normalnie, Aleksander Głowacki stworzył nową tożsamość, która pozwoliła mu ukryć jego problemy. O największych fobiach i sukcesach Bolesława Prusa pisze Katarzyna Kazimierowska.

Bolesław Prus ok. 1890 r (fot. Wikimedia.org / Domena publiczna)

- Ani razu nie śpiewałam z playbacku. Chcę być szczera w tym, co robię - mówi Natalia Nykiel, artystka, która w ostatnich latach wzięła szturmem polską scenę pop. W rozmowie z Bartkiem Strowskim opowiada o dorastaniu w małej miejscowości, unikaniu mediów społecznościowych i "małych chłopcach", których ciągle spotyka.

Natalia Nykiel podczas koncertu w Lublinie (fot. materiały prasowe)Natalia Nykiel podczas koncertu w Lublinie (fot. materiały prasowe)

- Gdy Michaił Timofiejewicz Kałasznikow projektował swój słynny karabinek AK, podobno myślał o obronie ojczyzny. Nie przewidywał, że tworzy jeden z filarów krakowskiej turystyki. Co dzieje się na strzelnicach pod Wawelem? Reportaż Łukasza Grzymalskiego.

Wizyty na strzelnicy to dla obcokrajowców przede wszystkim źródło frajdy (fot. AarStudio / iStockphoto.com)Wizyty na strzelnicy to dla obcokrajowców przede wszystkim źródło frajdy (fot. AarStudio / iStockphoto.com)

- Górnicy traktują mnie trochę jak swoją córkę. Zrobią mi kawę, przyniosą herbatę. Czasem mówią czule: Mała, drobna, ale byk! Mają do mnie szacunek, bo ja nigdy się ze sobą nie pieściłam. Wręcz przeciwnie - opowiada Aleksandra Czogała, która od 15 lat pracuje w Kopalni Węgla Kamiennego "Rydułtowy". Z górniczką spotkała się Anna Bielak.

(fot. archiwum prywatne)Kadr z filmu ''Gruba'' (fot. materiały prasowe)

- Waży do półtorej tony, może żyć 500 lat, jego skóra służyła za papier ścierny, a z wątroby wyrabiano wybuchową nitroglicerynę. Dwóch przyjaciół wybrało się w podróż, by zapolować na rekina polarnego i opowiedzieć historię ginących oceanów. O przygodach opisanych w książce "Księga morza" z Mortenem Stroksnesem rozmawia Łukasz Długowski.

'Księga morza...' w polskim przekładzie ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego (fot. materiały prasowe / Morten Stroksnes)'Księga morza...' w polskim przekładzie ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego (fot. materiały prasowe / Morten Stroksnes)

- Jeśli nie będzie równości w sferze seksualnej między kobietami i mężczyznami, między hetero i homoseksualistami, to nie będzie równości społecznej w ogóle - przekonuje Agnieszka Kościańska, autorka książki "Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu". O tym, jak na przestrzeni dekad zmieniało się w Polsce podejście do seksualności, z badaczką rozmawia Katarzyna Kazimierowska

Pikieta przeciwko wprowadzeniu edukacji seksualnej w przedszkolach i szkołach, maj 2013 r. (fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)Pikieta przeciwko wprowadzeniu edukacji seksualnej w przedszkolach i szkołach, maj 2013 r. (fot . Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Poza tym w numerze: felieton Leszka Jażdżewskiego, wywiad Angeliki Swobody z Tomaszem Piątkiem,  rozmowa Małgorzaty Steciak z Rebeccą Gomperts, założycielką i szefową Woman on Waves, organizacji, która przeprowadza aborcje farmakologiczne na pełnym morzu, oraz próba rozwiązania zagadki tragicznego lotu MH370 - samolotu Malaysia Airlines, który zniknął z radarów  w marcu 2014 roku.

Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX