Leszek Jażdżewski

Leszek Jażdżewski (fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta)

felieton

Leszek Jażdżewski: Polska euromocarstwem? Pod jednym warunkiem

Nie było i nie ma ważniejszej misji dla pokolenia, które rozpięte jest między komunizmem a wolną Polską, niż trwałe zakotwiczenie jej w strukturach Zachodu. Wejście do NATO i do Unii Europejskiej wydawało się szczęśliwym finałem tej misji. Przedwcześnie.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (102)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rattus-rattus

  Oceniono 4 razy 0

  Co by nie mówić, czułbym się znacznie bezpieczeniej, gdybym dostawał wynagrodzenie w euro, a nie w złotych. Z jednego powodu - kurs euro jest ustalany rynkowo a wartość złotego zależy od widzimisię panującego nam kacyka. I w każdej chwili możemy się spodziewać gwałtownego spadku wartości złotówki.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 0

  Ma rację. Przyjęcie euro przez Polskę to znaczy być, a nieprzyjęcie to odejść na margines i nic nie znaczyć.

 • feelek

  Oceniono 8 razy 0

  Wejście Polski do strefy euro - rzecz jak najbardziej pożądana będzie miało miejsce za kilka lat, gdy wahadło, co przeszło na stronę pewnego odłamu prawicy reprezentowanego przez PiS, przejdzie w kierunku centroprawicy reprezentowanej przez PO, Nowoczesną, co nastąpi za kilka lat.
  Poczekajmy na wspólną walutę, na pełne połączenie Polski z Zachodem- zawsze lepiej zarabiać porządne pieniądze, te same, co Niemcy, Francuzi, Holendrzy, pieniądze, których siła jest oparta na sile także tamtych gospodarek, gdzie oprocentowanie kredytu oparte jest na sile tamtych organizmów ekonomicznych.

 • domnawsi

  Oceniono 2 razy 0

  Polska EUROMOCARSTWEM
  Kaziemierz Wielki wyszedł z grobu, by to napisać?
  ...

  heja, heja
  na prerii widać wielki kurz ...

 • Nabil el Halabi

  Oceniono 8 razy 0

  Polska jest przecież Chrystusem Narodów, więc powinna sama stać naprzeciw wszystkim i ze wszystkimi walczyć. Prawdziwie katolickie władze już dążą do tego ideału.

 • Oceniono 6 razy 0

  Ile Pan zarabia? Ja - po wyższych studiach i 25 latach pracy - w przeliczeniu na euro- 500. Będę biedniejsza od tych uchodźców którzy w Europie dostają 1000 euro na osobę + mieszkanie. Chcecie z Polaków zrobić nędzarzy.

 • ltte

  Oceniono 11 razy -1

  Polacy dla Europy są imigrantami tak samo postrzeganymi, jak my postrzegamy np. Syryjczyków. Tępy naród, który nie chce się integrować. To jest bardzo przykre, ale, niestety, jest to prawda.

 • quamtsa

  Oceniono 5 razy -1

  ideologia przed ekonomią? to musi rypnąć. zawsze.

 • lese_majeste

  Oceniono 13 razy -1

  kilka uwag, nareszcie coś mądrego na tematy unijne, trzeba zdać sobie sprawę, że Polsce nie grozi usunięcie z UE, ale po prostu odsunięcie od centrów decyzyjnych i jeśli ktoś z tych centrów będzie chciał, to poinformuje o tym polskie władze (podkreślam o ile będzie chciał), czyli decyzje dotyczące Polski będą zapadały poza Polską, a takie przygłupawe kacze czy szydłowe tamtadrajstwo jest bez znaczenia, pociąg pojedzie dalej mimo głośnego kwakwa, a my kiedyś dowiemy się tego co zawsze tj. miałeś Chamie złoty róg, został ci się ...

 • benek231

  Oceniono 19 razy -1

  Gdy rozstrzygala sie sprawa wejscia Polski do strefy Euro przekonywalem wszystkich wokol, ze - czyli dokladnie tak samo - ze przede wszystkim jest to szansa cywilizacyjna Polski. Szansa na stanie sie jednym z "nich", jednym z krajow Europy - bez wzgledu na chwilowe korzysci czy straty. Na dobre i zle, ale z nimi.

  No i rozne mondrale, pod przywodztwem kk, znow spieprzyli starannie, bo moglo sie przeciez Polsce udac zerwac z ta zakichana martyrologia.

 • horatio_valor

  Oceniono 17 razy -1

  Tekst wyjęty z szuflady? Dość nie na czasie. Teraz jesteśmy raczej w sytuacji, kiedy trzeba ratować przynależności do struktur, bronić ich za wszelką cenę, protestować przeciw systematycznym próbom wychodzenia z nich, aniżeli myśleć o przyszłej integracji! Jesteśmy w samym środku "czarnego snu Kali", a może być gorzej - Polexit jest możliwy, wystarczy jakiś pretekst i kampania fake newsowa. Polski wyborca jest - jak wiemy - głupszy niż zachodni, więc tym bardziej się na to złapie.

 • forowski

  Oceniono 6 razy -2

  dla dobra Europy usunąć Polskę z Unii Europejskiej i ze Strefy Schengen

 • gandalph

  Oceniono 6 razy -2

  Niestety, prawda. Albo Polska w Unii, albo nie ma jej wcale. A jeśli w Unii, to w strefie euro. Bo jeśli nie w strefie euro, to praktycznie poza Unią.

 • Anty Pis

  Oceniono 6 razy -2

  jesteśmy ubabrani w pseudo-patriotycznym, kato-prawicowym bagnie,
  zamiast wybrać wolność, wybraliśmy nacjonalistyczną bandę kurdupla jarka,
  Hitler panował 13 lat chyba a ten kaliberek kurdupel kiedy zostanie osądzony za zbrodnie na Polsce?!

 • oczy_argusa

  Oceniono 8 razy -2

  Hmmm... Wspólnota Europejska. Wolność - Równość -Braterstwo. I, euro. Byłam niedawno w Paryżu, kiedy wypłacałam tę wspaniałą walutę z bankomatu obok przeszedł uzbrojony po zęby patrol wojskowy. Chronią euro? Pewnie przed Polakami...

 • adik_1977

  Oceniono 4 razy -2

  Autor tekstu wygląda jak typowy przeciwnik Jamesa Bonda.

 • alexcomp

  Oceniono 12 razy -2

  Wejście do strefy euro to wspaniały projekt dla polityków czy doskonale zarabiających. Ale Polska to kraj ubóstwa, źle opłacanej pracy, to kraj nie chroniący swoich obywateli, tylko wyciskający ich jak cytrynki. Dla tych ludzi euro to stworzenie jeszcze większych barier ubóstwa. Ale oni przecież się nie liczą, liczy się tu i teraz takich ludzi jak Autor

 • kryweg

  Oceniono 11 razy -3

  Panie Jażdżewski, przepraszam ze nie na temat, ale jest bardzo podobny do Macrona. Jak brat bliźniak !

 • szmul.bender

  Oceniono 15 razy -3

  Szanowny Panie Jażdżewski.
  Polaków nie da się ucywilizować (nawet przy pomocy euro)
  Ucywilizowany Polak jest tak samo prowadopodobny jak mądry piłkarz, skromny ksiądz, uczciwy komunista albo ładna Beata z PISu

 • sofokles3

  Oceniono 23 razy -5

  Może to jakiś żart, spóźniony na 1 kwietnia? Czy ten Pan naprawdę uważa że wprowadzenie euro jest remedium na wszystkie bolączki ekonomiczne i społeczne czy po prostu ktoś mu zapłacił za te brednie?

 • drbob20

  Oceniono 22 razy -6

  tepe polactwo boi sie euro jak diabel wody swieconej. niedlugo pojawi sie jakis nowy soros i zrobi skok na zlotowe tak ze euro bedzie po pincet+, zlotowa to nie funt a funt dostal mocno popalic po brexicie ktorego ogarnieci brytyjczycy zreszta nie chcieli

 • joki8688

  Oceniono 24 razy -6

  Ble ble ple ple srutututu. Efekty euro w biednej gospodarce to: wzrost cen, jeszcze większe rozwarstwienie społeczne (a w kraju tak biednym jak PL wręcz koszmarne i dotyczące zubożenia większości społeczeństwa). I profity dla najbogatszych (np. brak konieczności przewalutowania transakcji) - których jest u nas za mało by cieszyć się z jakiegoś kapitału. Idealiści utopiści bujają w obłokach już tak wysoko, że ludzie to dla nich pył (patrz sprawa imigracji zarobkowej Afryka-Europa). Ale upadek z wysoka nie jest bezpieczny.

 • d.alexa

  Oceniono 18 razy -6

  Te indywiduum pisze jakieś ideologiczne brednie, w kompletnym oderwaniu od faktów?
  Czy naprawdę trzeba publikować wynurzenia odrealnionej jednostki?
  Rzetelnie, obiektywnie i o faktach już się nie da?

 • krunghtep01

  Oceniono 23 razy -11

  Mialem skomentowac ale po przeczytaniu polowy wpisow niechetnych wprowadzeniu euro,poddalem sie !! Tego glupactwa nie da sie racjonalnymi argumentami pokonac.Mieszkam za granica i tam pozostane.A po co mam sie denerwowac ! Polska swiadomosc ekonomiczna zawsze byla na pograniczu debilizmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX