(fot. Tomasz Wysocki)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Bryant, Dziewulski, Potoroczyn, polska fotografia kolekcjonerska oraz nowy pawilon warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W tym wydaniu nie przegapcie wywiadu z błyskotliwym rozmówcą - Pawłem Potoroczynem. Sprawdźcie też, dlaczego warto się interesować polską fotografią i ją kolekcjonować. Jeżeli wychowaliście się na filmach z Rambo lub po prostu macie słabość do tego komandosa, przeczytajcie tekst o Jamesie "Bo" Gritzu, pierwowzorze postaci granej przez Sylwestra Stallone.

- Nieustająco wierzę w prawo i sprawiedliwość - mówi Paweł Potoroczyn, który przez 8 lat kierował Instytutem Adama Mickiewicza, dopóki nie usunął go minister kultury Piotr Gliński. Potoroczyn wygrał w sądzie pracy, ale Gliński się odwołał. W oczekiwaniu na finał sądowego sporu Mike Urbaniak rozmawia z Potoroczynem m.in. o marce narodowej, "polskich obozach koncentracyjnych" i "promocji lewactwa".

Paweł Potoroczyn (fot. Uniwersytet SPWS)Paweł Potoroczyn (fot. Uniwersytet SPWS)

 

- Polska fotografia kolekcjonerska to wciąż dosyć rzadkie hobby. Może dlatego, że wydaje się kosztowne. Jak jednak dowodzą krytycy i galerzyści, w naszym kraju talentów nie brakuje, a młody, jeszcze raczkujący rynek kolekcjonerski sprawia, że zdjęcia rodzimych twórców sprzedają się po stosunkowo przystępnych cenach. Co trzeba wiedzieć o fotografii, gdzie ją znaleźć i jakich artystów wypatrywać? Odpowiedzi szukała Agata Michalak.

 

Flights 91_08 (fot. Wojtek Wieteska)Flights 91_08 (fot. Wojtek Wieteska)

 

- W nerwicach religijnych objawy bywają bardzo różne. Zdarzają się omdlenia w kościele albo w sytuacji przebywania w pobliżu księdza. Natrętne, obsesyjnie "bluźniercze" myśli w czasie nabożeństw. Albo trudności w pożyciu seksualnym aż do całkowitej niemożności współżycia - mówi dr Andrzej Molenda, psycholog religii i psychoterapeuta. O leczeniu tego typu nerwic z ekspertem rozmawia Małgorzata Steciak.

 

Kadr z filmu 'Uczeń' (fot. materiały prasowe)Kadr z filmu Uczeń (fot. materiały prasowe)

 

- Wanda Hagedorn dzieciństwo spędziła w PRL-u. W latach 80. wyjechała do Australii, a teraz wróciła do wspomnień, które odcisnęły piętno na jej życiu. Stworzyła powieść graficzną "Totalnie nie nostalgia - Memuar" o patriarchalnym systemie wychowania, w którym kobietę można traktować jak rzecz, a ksiądz może bezkarnie dotykać małe dziewczynki. Dlaczego Hagedorn zdecydowała się opowiedzieć o trudnym dzieciństwie w Polsce? Z autorką rozmawia Patrycja Wanat.

Fragmenty powieści Totalnie nie nostalgia - Memuar (fot. Wojciech Szot)Fragmenty powieści Totalnie nie nostalgia - Memuar (fot. Wojciech Szot)

 

- Filip Springer odwiedził Muzeum nad Wisłą - pawilon na warszawskim Powiślu, w którym przystań znalazło Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  - Że zostanie okrzyknięty barakiem? Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ale to jednak coś o wiele więcej - pisze nasz autor. Przeczytajcie, dlaczego budynek przypominający supermarket przypadł do gustu Springerowi.

(fot. Filip Springer)(fot. Filip Springer)

 

- Z nowej podstawy programowej wychowania do życia w rodzinie wynika, że Polacy uprawiają seks tylko po ślubie i wszyscy żyją w rodzinach złożonych z mamy, taty i dzieci. Dla innego życiowego scenariusza w polskiej szkole nie ma miejsca. Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie są nieobowiązkowe i bliższe idei lekcji wychowawczych czy katechezy niż edukacji o seksualności. O nowej podstawie programowej i o tym, jak rozmija się ona z realnymi problemami i potrzebami polskich nastolatków, pisze Dominika Buczak.

(fot. itakdalee / iStockphoto.com)(fot. itakdalee / iStockphoto.com)

 

- W ten weekend Donald Tusk kończy 60 lat. To dobry moment, by przyjrzeć się jego drodze na polityczny szczyt. Prześledził ją Michał Gostkiewicz i znalazł w niej wiele analogii do historii sukcesów najlepszych piłkarzy na Starym Kontynencie. - Zaczynał w Polsce od trampkarza, skończył jako rozgrywający w lidze europejskiej. Czy wróci bić się z Kaczyńskim o mistrzostwo Polski? - zastanawia się nasz autor.

Donald Tusk na początku lat 90., po założeniu PO i z Barackiem Obamą (fot. Kuba Atys/Sławomir Kamiński/AG)Donald Tusk na początku lat 90., po założeniu PO i z Barackiem Obamą (fot. Kuba Atys/Sławomir Kamiński/AG)

 

- Kim naprawdę jest James "Bo" Gritz i czy rzeczywiście można mu przypisać wojenne zasługi, o których często i chętnie opowiada? Co czuje człowiek, który ma na koncie ponad 400 ofiar? I który jest pierwowzorem filmowego Rambo? Szukając odpowiedzi na te pytania, reżyserka i artystka Andrea Luka Zimmerman spędziła z "Bo" długie godziny. Tak powstawał dokument "Erase and Forget". O pracy nad filmem z reżyserką rozmawia Magdalena Maksimiuk.

Kadr z filmu ''Erase and Forget'' (fot. materiały prasowe)Kadr z filmu ''Erase and Forget'' (fot. materiały prasowe)

 

A poza tym w numerze: felieton Leszka Jażdżewskiego, rozmowa Angeliki Swobody z Agatą Komorowską, blogerką, pisarką, mamą czwórki dzieci, wśród których jest Krystian z zespołem Downa, sylwetka Kobego Bryanta oraz fragment wywiadu rzeki z Jerzym Dziewulskim (rozmowa w całości została opublikowana w książce pt. "O polskiej policji").


Anna Budyńska.
Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • spyderman2

    Oceniono 4 razy 2

    a wielcy polacy jak kłamczyński nie uprawiają seksu wcale :) dają upust w trakcie ogladania rodeo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX