Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego

Potencjalne lokalizacje Centralnego Portu Lotniczego (fot. Istockphoto/Grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl)

gospodarka

Będzie Centralny Port Lotniczy za 30 miliardów złotych. Tylko po co?

To już pewne - w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego powstanie Centralny Port Lotniczy. Ogromny hub ma konkurować z największymi lotniskami Europy. Pierwsze samoloty mają z niego odlecieć - według zapowiedzi rządu - już za dziesięć lat. Koszt - 30 miliardów złotych. Politycy przekonują - to będzie wielki sukces polskiej gospodarki. Eksperci nie są tak entuzjastyczni.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (534)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • yareckielblag

  Oceniono 7 razy 7

  po co lotnisko KARTLFLE wozi się furmanką

 • com_ent

  Oceniono 7 razy 7

  Wiadomo, że CPL nie będzie. Ale dla PiS to element kampanii wyborczej. Będziemy latać na kiełbasie wyborczej

 • dupajasi0

  Oceniono 9 razy 7

  W Berlinie splotło się wiele patologii, które nie muszą powtórzyć się u nas. Zgadza się. Te patologie u nas się nie powtórzą. Tylko się zwielokrotnią. Ale spróbować warto. I nawet mam pomysł na sfinansowanie całego projektu. Wystarczy zakończyć program 500+ i będzie kasa na Centralny Port Lotniczy. I pewnie jeszcze jej trochę zostanie na Centralną Stację Kolejową. A jak się PiS postara to wystarczy jej na zbudowanie Centralnego Portu Morskiego w Radomiu. ;-)

 • alex2222

  Oceniono 7 razy 7

  Nie podniecajcie się,niczego nie zbudują.Co najwyżej zdążą przepierdzielić parę milionów na wstępne analizy i plany po czym będą musieli oddać władzę a następcy raczej nie będą kontynuować tego szaleństwa (jak i innych mam nadzieję też).

 • Mar Win

  Oceniono 7 razy 7

  Ważne są pomysły czym głupsze tym lepsze ha

 • franek-janek

  Oceniono 8 razy 6

  Zadecydowal najwiekszy polski podroznik z Zoliborza, ktory zna swiat, zna zycie a wszystko z obrazka. Ale panie Kurski, trabo Kaczynskiego, ciemny lud tego nie kupi, ciemny lud nie podrozuje.

 • a.d.b

  Oceniono 6 razy 6

  Jak za PRL. 1.sekretarz KC zarządził, więc się wykona. Koszty nieistotne.

 • 1general

  Oceniono 6 razy 6

  Bardzo pilna jest budowa Centralnego Szpitala Psyhiatrycznego

 • tomtom0

  Oceniono 6 razy 6

  Po wybudowaniu tego lotniska upadną wszystkie europejskie lotniska. Ludzie będą latać tylko z lotniska im. Ojca Narodów i jego obłąkanego brata.

 • crimen

  Oceniono 6 razy 6

  A co się rozdrabniać. Lecimy po całości. Centralny Port Lotniczy wymaga budowy Centralnego Dworca Kolejowego, a po to aby nikt nam nie podskoczył, wybudujemy też pod Łodzią Centralny Port Dalekomorski i wykończymy konkurencję...śmiechem.

 • seroo1

  Oceniono 6 razy 6

  Baranów
  to najlepsza z zaproponowanych lokalizacji
  Po pierwsze - przy autostradzie
  Po drugie - ta nazwaaaaa :))))))))
  idealna jako odniesienie dla jego pomysłodawców jak i przyszłego patrona :)))))))))))))))))))

 • aaz1

  Oceniono 6 razy 6

  ODLOT durnej zmiany

 • Jacek

  Oceniono 6 razy 6

  A jak będzie plajta to szeregowy poseł nie odpowie za swoja decyzję tylko konstytucyjny minister gospodarki. Panie Morawiecki na pewno kaczor Panu paczek do pierdla nie będzie posyłał. Kaczor ma fobie na punkcie lotnisk po 10.04.2010r.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 6 razy 6

  "Pojawi się na przykład przewoźnik z Azji, który chciałby latać z Polski, a nie będzie miał jak."

  I natychmiast nasuwa mi się na myśl inny cytat, który wystarczy za komentarz:

  "A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców, a tego domu wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by był, to wy byście staruszkę przejechali, tak? A to być może wasza matka!"

 • japka_putina

  Oceniono 8 razy 6

  Na przejęcie pasażerów korzystających z Berlina, czy Frankfurtu nie ma co liczyć, bo niby co miałoby ich przyciągnąć do jakiegoś Mszczonowa? Jako centralne lotnisko dla całej Polski takie cudo miałoby sens, gdyby było świetnie skomunikowane z całą, albo prawie całą Polską. Nie jest i nie będzie. W pobliżu przebiega jedna autostrada z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, już dzisiaj dość zatłoczona. Samochodem do Mszczonowa, Babska, czy Baranowa nawet Warszawiacy i Łodzianie będą mieli za daleko. Na w miarę kompletną sieć szybkich kolei nie ma co liczyć w perspektywie 40 lat - nie ma nawet poważnych analiz dotyczących budowy takiej sieci. Polska dysponuje za to siecią mniejszych lotnisk, które można w zależności od potrzeb i rozwoju sytuacji rozbudowywać. Jeżeli pojawi się wystarczające obłożenie np. "na kierunku australijskim", to nigdzie nie jest napisane, że samoloty do Sydney muszą starować akurat z Warszawy, czy okolic. Mogą latać z choćby z Katowic, do których z Warszawy, Gdańska, czy Bydgoszczy można dolecieć, a z Krakowa dojechać. Z kolei do Pekinu można latać z innego lotniska, które namówi do tego jakiegoś przewoźnika.

  Następna rzecz, to równowaga między infrastrukturą lotniskową i kolejową. Ten "okrągły kształt" Polski w połączeniu z jej rozmiarami powoduje, że większość ruchu między dużymi miastami można lepiej obsłużyć szybką koleją, niż samolotami. Doliczając czasy dojazdu do lotnisk i procedury odpraw, w większości przypadków szybciej i taniej z A do B dostaniemy się koleją żelazną, niż aeroplanem. Do policzenia jest, jak szybkie powinny być te pociągi, żeby oferować możliwie najlepszy stosunek szybkości do ceny w polskich warunkach i potokach pasażerskich. Wcale nie jest oczywiste, że najsensowniejsze będą pociągi rozwijające ponad 300 km/h.

 • egonw3

  Oceniono 6 razy 6

  A dlaczego Okęcie się zapycha? Bo na siłę kieruje się tam ruch. Dlaczego z Gdańska do Katowic muszę latać przez Okęcie? To rozwala ekonomiczny sens takiego lotu. Jak OLT latało, to największy ruch był na trasie Gdańsk-Katowice. Jak OLT upadło - LOT zlikwidował połączenie bezpośrednie między tymi miastami.

 • volksdeutsch1

  Oceniono 6 razy 6

  Proponuje zeby przy tym lotnisku zalanowac nowe gigamiasto POLONIA na wzor adolfowej Welthauptstadt Germania.
  Prawa autorskie A.Speer'a do tych planow napewno juz wygasly. ;)

 • miguell

  Oceniono 6 razy 6

  Polskie społeczeństwo się starzeje. Dziadkowie nie latają tak często samolotami, tym bardziej, że ZUS ma coraz większy deficyt. Za 10-15 po wybudowaniu tego mega-lotniska z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie po nim hulał jedynie wiatr.

 • cambrone

  Oceniono 8 razy 6

  PRL w czystej formie.Jak mówił towarzysz Szydlak "My jako mocarstwo średniej wielkości" musimy być najwięksi i najmądrzejsi...

 • punter

  Oceniono 6 razy 6

  O co chodzi ? O to, że grupa pisiorów ma grunty w tych lokalizacjach. Skarb Państwa je kupi od nich za setki milonów a potem projekt lotniska padnie śmiercią naturalną. Schemat legalny i przetestowany nie tylko w Polsce

 • arvek9

  Oceniono 7 razy 5

  Megalomania to jedna z domen rządów dyletantów. Przypomnę, że w Polsce odprawia się około 30 mln pasażerów na wszystkich lotniskach łącznie. Aby megalotnisko miało sens potrzebuje z 40-50 mln pasażerów; skąd pis ich weźmie? Chyba, że planuje przyłaczenie Polski do Rosji..? Przy okazji sugeruje zmienić nasze godło z orła na kaczkę, a nazwę kraju na Kaczystan, a Warszawę na Ciemnogród i oczywiście w każdym mieście co najmniej jeden plac, ulica, most, rondo imieniem "genialnego" prezydenta Lecha Kaczyńskiego itd, itp.

 • koenzymq10

  Oceniono 5 razy 5

  juz widze jak niemcy z monachium przyjezdzaja do cpl,zeby sie przeleciec na prowincjonalne lotniskobfrankfurt/main.

 • koenzymq10

  Oceniono 5 razy 5

  ja proponuje polaczyc CPL szybka koleja z bazylika w Licheniu,coby pielgrzymi mogli szybko dotrzec do Watykanu (ladowanie od razu na placu sw. Marka przez zrzut pionowy)

 • apacz55

  Oceniono 5 razy 5

  Może wreszcie ktoś powie panu prezesu żeby sobie grzywkę z nosa wyciął, bo rzygać się chce na widok wyłażących z jego nochala siwych kłaków.

 • blackie1609

  Oceniono 5 razy 5

  No jak po co, karły umysłowe muszą podbudować swoje zacofane, zatęchłe, skarlałe ego. I nadać imię Lecha trzeba.

 • doronocka

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe do kogo należą grunty, na których PiS chce zbudować lotnisko. Obawiam się, by nie okazało się że ciężkie pieniądze zarobi na tym to jakiś kolejny ulubieniec Rydzyka. Ulubieniec, który - jak wcześniej Szyszko- wykupił za bezcen hektary od agencji rynku rolnego, a teraz na tym chce zbić interes życia.

 • blahblah69

  Oceniono 5 razy 5

  Przy okazji warto rozwazyc też budowę gigantycznego portu morskiego Kraków-Wawel, który odebrałby cały ruch Rotterdamowi i Hamburgowi.

 • staryapacz

  Oceniono 5 razy 5

  Marzenia o naszym własnym hubie przesiadkowym mają podstawy ambicjonalne, ale nie racjonalne. Oczywiście NIemcy będą przyjeżdżać do CPL aby stamtąd latać i będziemy wreszcie nad nimi panować.....Brawo my!!

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 5

  kłamczyński utopi ojczyznę w kosztach, zadłuży a potem se umrze

 • elenem

  Oceniono 7 razy 5

  NIE BEDZIE lotniska i nie bedzie PISu. Za to będzie Polska w ruinie ! Jesli przez PIS wyskoczymy z Unii. Zostaną tylko krzyże, puste kościoły i pomniki.... i starzy biedni ludzie którzy nie będa mieli dokąd pojść. To bedzie za 10 lat. Jesli sie Polacy nie opamietają !

 • ubrana_prawda

  Oceniono 5 razy 5

  Świetny pomysł na ekonomiczne harakiri. To będzie tak: najpierw rozpocznie się budowa, która pochłonie wstępnie kilkanaście mld złociszy. Około 2020 roku Polska ogłosi bankructwo. Ogromny plac budowy zostanie rozbabrany i stopniowo zarośnie dżunglą. Przypominam ekonomiczne niewypały i niewybuchy PRL: Huta Katowice i elektr. A Żarnowiec. Pismani rozgrzebią jeszcze Mierzeję Wiślaną i nabudują elektrowni węglowych ku chwale ojczyzny. Oto przepis na kryzys ekonomiczny.

 • jo1952

  Oceniono 5 razy 5

  ..Polska nie może być prowincją Europy".Ale cały wysiłek władz do tego się sprowadza.Wrócić do siermiężności PRL.Jako "lewackie" traktuje się stopniowe zrywanie z wizerunkiem brudasa,niechluja na rzecz porządku i estetyki.To wrogi niemiecki i zachodni import,zagrażający naszej tożsamości.Jakieś bieganie,zbieranie śmieci,wegetarianizm (tfu!).Niech żyją psie kupy i ścięte drzewa jako symbol naszej wolności i niezależności !

 • aaa aaa

  Oceniono 7 razy 5

  "- Londyn ma trzy porty: Heathrow, Gatwick i Stansted. Paryż również ma kilka lotnisk. Można sobie radzić, nie mając wielkiego hubu przesiadkowego - podkreśla ekspert."
  Ekspert z d...py wziety - a gdzie lotniska Londyn Luton i Londyn City Airport?

 • xynat

  Oceniono 7 razy 5

  To będzie Miś. Że też Bareja tego nie dożył. Przecież on parę lat temu właśnie o tym film nakręcił. Nie ważne po co. Ważne aby pokazać że potrafimy. Tym oto misiem/lotniskiem otworzymy oczy niedowiarkom, to nasze, przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo. Bawią się za nasze pieniądze. 30 miliardów na nikomu niepotrzebną zabawkę. To my nie dostaniemy emerytur. To my nie doczekamy się ucywilizowania służby zdrowia. A do tej zabaweczki dopłacać będą jeszcze nasze prawnuki. Ale co tam. Dzisiejsza "elita" chce pokazać jaki ma rozmach. Mam wrażenie, że Bareja nie kręcił filmów o czasach komuny. On przewidział obecny czas.

 • wicipinski

  Oceniono 5 razy 5

  PIS w dziedzinach lotniczych to nadeksperci, z Macierewiczem na czele. Lotnisko będzie imienia Lecha Kaczyńskiego, zawierzone NMP. Taki pomniczek niewielkiemu prezydencikowi postawi prezesik. Mali ludzie mają zwykle wielkie kompleksy, rozdęte ego, i nie o wzroście tu mowa.

 • Janusz Piwiński

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież mamy gotowca - lotnisko w Nowym Mieście Nad Pilicą - teren w posiadaniu SP długaśny pas startowy , tylko trzeba dobudować raptem kilka kilometrów dróg - wtedy żaden rolnik z okolicy nie będzie się pytał "jak żyć ?"

 • an-te

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to po co? Żeby móc go nazwać imieniem brata Jarosława Kaczyńskiego. Tylko po to.

 • petrucchio

  Oceniono 4 razy 4

  Warto sprawdzić, kto tam przez czysty przypadek kupił ostatnio dużo ziemi.

 • lubicz56

  Oceniono 4 razy 4

  Jak to po co. Po pierwsze, bo takiego jeszcze nie mamy, po drugie, Centralny Port Lotniczy imienia Lecha Kaczyńskiego to brzmi dumnie a po trzecie, planowane lotnisko bedzie wielokrotnie wieksze od gdańskiego lotniska im. Lecha Walesy. Wszystko jasne?

 • jamarcin

  Oceniono 4 razy 4

  I wszystko to po to by mierny prezydent miał większe lotnisko od Wałęsy?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Maszynka do kręcenia lodów. Rodzina na swoim, a nie CPL.

  Jakby nie mieli niecnych zamiarów wobec publicznej kasy to by Modlin rozbudowali, banda jakobinów i lewaków.

 • saksalainen

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wiem czy oni rzeczywiście liczą na to że zdążą to lotnisko skończyć? Jeżeli w 2019 roku przyjdzie Platforma, to nawet nie zdążą zacząć. Ale jeżeli porządzą dłużej, to potem przyjdzie lewica, i jak ona to lotnisko dokończy, to będzie imienia Lecha, ale nie Kaczyńskiego tylko Millera.

 • lotto_1

  Oceniono 4 razy 4

  To jest gra o dużą kasę. Prowizje, łapówki, deale dla "swoich". To już taka partia.

 • eugen111

  Oceniono 4 razy 4

  Ponieważ Jaruś był pomysłodawcą budowy lotniska to uważam że w ramach pamięci o "niewątpliwych" zasługach obu braci bliźniaków dla Polski i ich wiecznej pamięci dla potomnych należy już zainstalować tablicę że lotnisko nosi nazwę (imiona?) Lecha i Jarosława. To że jeszcze lotnisko nie jest zbudowane nie ma znaczenia. Liczy się idea. Mój pomysł daję bezpłatnie do rozważenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX