(fot. PeopleImages / iStockphoto.com)

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Czego boją się Polacy, Nocne Wilki, królowa Elżbieta i ''Malowany ptak'' w Teatrze Polskim w Poznaniu

W ten weekend jako felietonistka debiutuje u nas Paulina Wilk, reportażystka i pisarka, autorka takich książek jak "Znaki szczególne" czy "Lalki w ogniu". W swoim cyklu "Okiem Wilka" Paulina będzie krytycznie spoglądać na otaczającą nas rzeczywistość. W pierwszym felietonie pisze: "Można wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, ale raczej nie uda się wyprowadzić Europy z Polaków. Ja w każdym razie zostaję". Przyłączycie się do Pauliny?

W Weekend Gazeta.pl m.in.:

- Czego się boimy? Nie powodzi, tsunami czy upadku meteorytu. Tylko tego, co sami możemy sobie zgotować. Maria Hawranek zapytała o największe życiowe lęki m.in. Jakuba Kornhausera, Katarzynę Bondę, pracownika ochrony i preppersa żyjącego w lesie z rodziną. Jak wygląda polska mapa strachu?

 fot. ianmcdonnell / iStockphoto.com

- Polacy chwalą się największą liczbą drzewek w Jad Waszem. 6620 na 31 milionów polskich katolików w II Rzeczpospolitej. Jedna osoba na 4500 ludzi wyciągała pomocną dłoń. Co za wstyd! Dlatego tym bardziej wszystkim, którzy pomagali swoim żydowskim sąsiadom, należy się wielki szacunek, bo ryzykowali życie i narażali się na społeczny ostracyzm - mówi dramaturg Łukasz Chotkowski przed premierą "Malowanego ptaka" Jerzego Kosińskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu. Z Chotkowskim spotkał się Mike Urbaniak.

Przymusowe przesiedlenie ludności żydowskiej z mniejszych miast i osiedli w dystrykcie warszawskim do getta, ul. Leszno róg Żelaznej (fot. Wikimedia.org / Domena publiczna)Przymusowe przesiedlenie ludności żydowskiej z mniejszych miast i osiedli w dystrykcie warszawskim do getta, ul. Leszno róg Żelaznej (fot. Wikimedia.org / Domena publiczna)

- Skóra to największy i wyjątkowo odporny organ naszego ciała, którego właściwości pozwoliły nam stać się dominującym gatunkiem na tej planecie. Ewolucja wyposażyła ją w skuteczne mechanizmy obronne, które my - ludzie cywilizowani i nieźle wyedukowani - kompletnie ignorujemy, a nawet próbujemy z nimi walczyć. Jak dobrze żyć z własną skórą? Odpowiada Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka.

Chcesz mieć zdrową skórę? Dziennie nie powinieneś używać więcej niż pięciu kosmetyków o możliwie prostym składzie (fot. AJ_Watt / iStockphoto.com)Chcesz mieć zdrową skórę? Dziennie nie powinieneś używać więcej niż pięciu kosmetyków o możliwie prostym składzie (fot. AJ_Watt / iStockphoto.com)

- Z wizytą u Nocnych Wilków. Kim są rosyjscy motocykliści, których nie wpuszczono do Polski? W ich podmoskiewskiej siedzibie był Lech Potyński, redaktor naczelny magazynu "Świat motocykli". Specjalnie dla nas opisał wrażenia z tej wizyty.

(fot. Lech Potyński)Główna brama do siedziby Nocnych Wilków jak z filmu ''MadMax'' - armaty, czołg i samolot robią ogromne wrażenie (fot. Lech Potyński)

- Elżbieta i Filip. Brytyjczycy na ich ślub przed 70 laty przysyłali w prezencie nylonowe pończochy i skrzynki papierosów. Andrew Marr, autor książki "Prawdziwa królowa", opisuje kulisy panowania Elżbiety II. Przedstawiamy fragmenty tej publikacji.

Elżbieta i Filip w listopadzie obchodzić będą 70. rocznicę ślubu. Na zdjęciach kolejno w 1950 i 1954 r. (fot. Wikimedia.org / CC BY-2.0 / National Library of Australia / Wikimedia.orgElżbieta i Filip w listopadzie obchodzić będą 70. rocznicę ślubu. Na zdjęciach kolejno w 1950 i 1954 r. (fot. Wikimedia.org / CC BY-2.0 / National Library of Australia / Wikimedia.org

- Żeby zrozumieć, czym żyją teraz miłośnicy piw rzemieślniczych, trzeba znać jedno słowo: sztos. To piwa lepsze, wyjątkowe, dostępne w małych ilościach. Ze sklepów znikają w okamgnieniu. Wykupują je spekulanci. U nich za butelkę piwa z małego polskiego browaru trzeba zapłacić kilkaset złotych. Czy są kupcy na te drogie trunki? Sprawdziła Iga Burniewicz.

 fot. halbergman / iStockphoto.com

- W naszej kulturze milczy się na temat kobiet czterdziestoletnich. Kiedy dobrnęłam do tego wieku, nagle się zorientowałam, że dokoła mnie jest pusto - mówi jedna z czterech kobiet, które zdecydowały się szczerze opowiedzieć o tym, jak zmieniło się ich życie po "40". Bo że się zmieniło - co do tego żadna nie ma wątpliwości. Wysłuchała ich Katarzyna Michalczak.

Ala: Im jestem starsza, tym bardziej upodabniam się do rodziców, z których kiedyś sama się śmiałam (zdjęcie ilustracyjne - fot. Juanmonino / iStockphoto.com)Ala: Im jestem starsza, tym bardziej upodabniam się do rodziców, z których kiedyś sama się śmiałam (zdjęcie ilustracyjne - fot. Juanmonino / iStockphoto.com)

- Tylko dla więźniów, bogaczy albo wyjątkowo odważnych pilotów. Anna Konieczyńska przyjrzała się dziesięciu najbardziej odlotowym lotniskom na świecie.

Air Cara?bes Airbus A330-300 nad Maho Beach tuż przed podejściem do lądowania (fot. Timo Breidenstein / Wikimedia.org / GFDL-1.2)Air Cara?bes Airbus A330-300 nad Maho Beach tuż przed podejściem do lądowania (fot. Timo Breidenstein / Wikimedia.org / GFDL-1.2)

- W nocy z 14 na 15 kwietnia 2014 roku komando Boko Haram uprowadziło z internatu w niewielkim mieście Chibok w Nigerii 276 dziewcząt. Porywacze załadowali je na ciężarówki i zawieźli do lasu Sambisa. Wtedy po raz pierwszy o Boko Haram usłyszał świat zachodni. Nie był to jednak ani pierwszy, ani ostatni raz, gdy ci nigeryjscy terroryści porywali kobiety. Wolfgang Bauer, korespondent wojenny i reporter "Die Zeit", spotkał się z tymi, którym udało się uciec z niewoli Boko Haram, i spisał ich historie. Tak powstała książka "Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki". Przedstawiamy jej fragment.

 fot. materiały prasowe


Anna Budyńska. Redaktorka naczelna Weekend Gazeta.pl.

Polub Weekend Gazeta.pl na Facebooku

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX