Chcesz mieć zdrową skórę? Dziennie nie powinieneś używać więcej niż pięciu kosmetyków o możliwie prostym składzie

Chcesz mieć zdrową skórę? Dziennie nie powinieneś używać więcej niż pięciu kosmetyków o możliwie prostym składzie (fot. AJ_Watt / iStockphoto.com)

"Każdy prysznic z użyciem mydła to katastrofa dla naszego ciała". Instrukcja obsługi skóry

Skóra to największy i wyjątkowo odporny organ naszego ciała, którego właściwości pozwoliły nam stać się dominującym gatunkiem na tej planecie. Ewolucja wyposażyła ją w skuteczne mechanizmy obronne, które my - ludzie cywilizowani i nieźle wyedukowani - kompletnie ignorujemy, a nawet próbujemy z nimi walczyć.
Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • no.idea.pro

  Oceniono 31 razy 19

  Nietrudno zauwazyc, ze im wiecej kobieta sie maluje (a co za tym idzie wciera, sciera, tonizuje, oczyszcza), tym po latach starzej wyglada. Nie trzeba einsteina, zeby zrozumiec, ze im starzej wyglada, tym lepiej dla przemyslu kosmetycznego. Nie ma przypadkow.

 • lcf7519

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli śp. Kałużyński miał rację gdy mawiał: częste mycie skraca życie. Skóra się wyciera i człowiek umiera.

 • Oceniono 15 razy 11

  "młode mamy chętnie dają sobie wmówić, że każda część ciała dziecka wymaga innych kosmetyków i nieustannej pielęgnacji, przez co same narażają dzieci na zetknięcie się ze zbyt wieloma potencjalnie groźnymi substancjami"
  A gdzież to podziewają się wtedy młodzi tatusiowie, którzy na pewno niczego nie daliby sobie wmówić?

 • metropolitanmuseum90

  Oceniono 16 razy 10

  No nie wiem. Jeśli ktoś ma przetłuszczającą się skórę głowy, to nie dość, że włosy wyglądają okropnie, to jeszcze po dwóch dniach niemycia pojawia się naprawdę silne podrażnienie skóry. To samo ze skórą twarzy. Opłukanie wodą nie wystarczy - pojawiają się wypryski, pieką oczy. Nie wyobrażam sobie puszczenia takiej cery 'na żywioł".

 • tpdlagier

  Oceniono 24 razy 10

  Niestety artykuł powiela prawdę znaną od lat. Niestety, bo iż stare zabawne powiedzonka typu "częste mycie skraca życie bo skóra się ściera i człowiek umiera" albo "ludzie w brudzie żyją dłużej" są w świetle danych naukowych dużo bliższe prawdy niż się nam wydaje. Zresztą wystarczy spojrzeć na niektóre choroby bogatej cywilizacji - jak choćby podagra która kiedyś była chorobą królewską a wynikała z niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy, ubogiej w warzywa które kiedyś były synonimem biedy. I nie ma co wychwalać zwyczajnych brudasów, bo artykuł kilkakrotnie nawołuje do umiaru i zdrowego rozsądku.

 • frank.west

  Oceniono 17 razy 9

  Wchodząc czasami do miejskiego autobusu mam wrażenie, że wszyscy rodacy wzięli sobie uwagi Pani Eweliny głęboko do serca.

 • uthark

  Oceniono 23 razy 9

  We wszystkim trzeba zachować umiar. Jak się pobrudzimy, spocimy, to trzeba się wykąpać, żeby nie śmierdzieć.

  Nie rozumiem, dlaczego ludzie biorą prysznic rano i wieczorem. Po wieczornym prysznicu poranny prysznic nie jest konieczny - ktoś się z czymś w nocy bije albo śpi w błocie?

 • voyager74

  Oceniono 12 razy 8

  I jak można pisać takie rzeczy w kraju, gdzie ludzie zwyczajnie śmierdzą, co czuć latem w komunikacji miejskiej. Może nie nie mam racji, ale prysznic rano i wieczorem to rzecz oczywista.

 • krashan.bhamaradzanga

  Oceniono 18 razy 8

  W sumie - kto się umywa tego ubywa 😊

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX