(fot. Piotr Janowski)

(fot. Piotr Janowski) ((fot. Piotr Janowski))

od redakcji

Weekend w Gazeta.pl: Kuna, Stanowski, Żuk, kultowe wieczorynki i region, w którym Polacy kochają się najbardziej

W tym wydaniu mamy kilka mocnych historii, m.in. o mordercy Januszu Walusiu i o kulisach działań BOR-u. Przeczytajcie też koniecznie rozmowę z Krzysztofem Stanowskim. Znany dziennikarz sportowy mówi, że pomaganie to nowy narkotyk. I zajrzyjcie do wywiadu z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina, którego ze stanowiska chce usunąć PiS.

- Charytatywną akcję #dobrowraca Krzysztof Stanowski, dziennikarz sportowy, zaczął przypadkiem. Teraz co miesiąc angażują się w nią setki tysięcy właścicieli kont na Twitterze - od gwiazd sportu po anonimowych użytkowników. Jak zbierać pieniądze? Dlaczego warto się tym chwalić i jak z całego morza ludzkich dramatów wybierać tych, którym trzeba pomóc? Między innymi te pytania Stanowskiemu zadaje Bartosz Janiszewski.

Krzysztof Stanowski (fot. Piotr Kucza)Krzysztof Stanowski (fot. Piotr Kucza)

- Polscy nacjonaliści porównują go do żołnierzy wyklętych, w RPA jest znienawidzonym symbolem apartheidu, a dla świata pozostaje zwykłym mordercą. O Januszu Walusiu, który w 1993 roku w RPA zamordował jednego z popularnych południowoafrykańskich polityków, pisze Szymon Opryszek. Reporter rozmawiał z Walusiem w więzieniu w Pretorii, w którym zabójca odsiaduje karę dożywocia. Ostatnio znowu pojawiły się głosy o możliwości jego ekstradycji do kraju.

Janusz Waluś (fot. Piotr Janowski)Janusz Waluś (fot. Piotr Janowski)

- Czy niedługo wszyscy będziemy uprawiać seks z robotami? - zastanawia się Aneta Bańkowska, która napisała dla nas tekst o sekslalkach dostępnych na krajowym i zagranicznym rynku gadżetów erotycznych. "Polska Maryna Dmuchana" czy "Krystyna do kochania" to manekiny, które w sex shopach wybierają konserwatywni Polacy. A jakie sekslalki kupują bardziej postępowi użytkownicy gadżetów erotycznych?

(fot. chrisbence / iStockphoto.com)(fot. chrisbence / iStockphoto.com)

- Mike Urbaniak znowu ruszył w Polskę, by kilka niewygodnych pytań zadać kolejnemu prezydentowi miasta. Tym razem jego rozmówcą jest Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, którego z urzędu chce usunąć Centralne Biuro Antykorupcyjne wspierane przez PiS-owskiego wojewodę lubelskiego. - Dziś nie może spać spokojnie żaden prezydent, który nie jest w PiS - przekonuje Żuk.

Krzysztof Żuk jest prezydentem Lublina od 2010 r. (fot. materiały prasowe)Krzysztof Żuk jest prezydentem Lublina od 2010 r. (fot. materiały prasowe)

- Pół wieku temu wyemitowano pierwszy odcinek przygód jednego z najbardziej znanych zwierzęcych bohaterów. "Reksio poliglota" powstał w kultowym już Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. O historii tej wytwórni i jej innych produkcjach, takich jak "Bolek i Lolek" czy "Porwanie Baltazara Gąbki", pisze Emilia Wanat.

Kadr z bajki ''Reksio'' (fot. materiały prasowe)Kadr z bajki ''Reksio'' (fot. materiały prasowe)

- Filip Springer wybrał się w Warszawie nad Wisłę, by obejrzeć nowy biurowiec The Tides, zaprojektowany przez Autorską Pracownię Architektoniczną Kuryłowicz. Wrażenia? - To kawał dość solidnej architektury, która do historii pewnie nie przejdzie - podsumowuje Springer. Co się spodobało, a co zaniepokoiło reportera w nowym nadwiślańskim budynku?

The Tides (fot. Filip Springer)The Tides (fot. Filip Springer)

- Poprosiliśmy Annę Tomczyk-Anioł, by sprawdziła, w której części kraju Polacy kochają się najbardziej. Autorka nie tylko skrupulatnie prześledziła statystyki, dotarła także do par mieszkających tam, gdzie miłość ma największe szanse przetrwania. Zakochanych zapytała oczywiście o receptę na szczęśliwą miłość.

Ślub - zdjęcie ilustracyjne (fot. pexels.com)Ślub - zdjęcie ilustracyjne (fot. pexels.com)

- Denerwuje mnie, że bycie przyzwoitym straciło sens - mówi Iza Kuna. Z aktorką, która zagrała we wchodzącym właśnie do kin filmie "PolandJa", spotkała się Angelika Swoboda.

W ''PolandJi'' aktorka wciela się w rolę Joli, która z dnia na dzień traci pracę i postanawia odejść od męża (fot. materiały prasowe)W ''PolandJi'' aktorka wciela się w rolę Joli, która z dnia na dzień traci pracę i postanawia odejść od męża (fot. materiały prasowe)

- W trzy godziny z Warszawy pod dom Tuska w Sopocie. Tak potrafi jeździć BOR. Profesjonaliści czy szoferzy aktualnej władzy? Z opisu Michała Majewskiego, autora książki "Biuro. Ochroniarze władzy. Za kulisami akcji BOR-u", wyłania się złożony obraz służb, o których po wypadku premier Szydło wszyscy sobie przypomnieli. Przedstawiamy fragmenty tej książki.

Oświęcim, miejsce wypadku premier Szydło (fot. PAP/Andrzej Grygiel)Oświęcim, miejsce wypadku premier Szydło (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

- W Wielkiej Brytanii do szkół z trudną młodzieżą zaproszono pogrążających się w depresji i samotności seniorów. Efekt? Młodzi ludzie zaczęli się lepiej uczyć, a starsi odnaleźli sens życia. W Polsce też szukamy sposobów na to, by życie starszych osób stało się lepsze. Budować relacje między pokoleniami chce m.in. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oraz współpracująca z nim fotografka Karolina Jonderko. O ich działaniach i pomysłach pisze Katarzyna Nowakowska.


Anna Budyńska.
Redaktorka naczelna Weekend.gazeta.pl

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 3 razy 1

  W PIS jest sporo czerwonych z byłego PZPR, którzy kompletnie nie znają historii.

  Może warto pisowcom uświadomić co Żołnierze Wyklęci zrobiliby z takimi jak oni?

  Red is bad!

 • cousland

  Oceniono 4 razy -2

  Nie, to wy zrównujecie żołnierzy wyklętych z bandytami i faszystami, zresztą przy współudziale waszych czytelników którzy zaraz się tu zlecą i będą mi pisać o żołnierzach przeklętych. Z góry więc napiszę, że gardzę ludźmi będącymi mentalnie 3 pokoleniem UB.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX