(fot. PeopleImages / iStockphoto.com)

zjawisko

Co pomoże ci dożyć przynajmniej stu lat? Długie kąpiele i czyste biurko w pracy

Stres, siedzący tryb życia, słońce i brak snu - to najgroźniejsze dla długości ludzkiego życia czynniki. Trudno ich uniknąć, ale są sposoby, żeby ich szkodliwe działanie zniwelować. Opracowali je Japończycy, najbardziej długowieczny naród na świecie.
Wr�� do artyku�u
Komentarze (166)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • mr_osjano

  Oceniono 9 razy 7

  1. Człowiek się rodzi, chociaż mu to szkodzi!
  2. Wszystko co się zaczyna to także się kończy, życie nie należy do wyjątku.
  3. Żyć długo, czy też dłużej być starcem. Oto jest pytanie.
  4. Przekazałeś życie a więc spełniłeś swój obowiązek w stosunku do Natury, teraz jesteś już dla niej ciężarem!
  5. Śmierć jest nieunikniona zaś to, kiedy i w jaki sposób nastąpi jest kwestią drugorzędną.
  6. Przez pierwsze 40 lat człowiek katuje swój organizm, potem role się odwracają.
  7. Kto boi się życia jego pełnią, ten już w połowie jest martwy.
  8. Nie wierz w to, że po śmierci staniesz się nicością, ale że wrócisz do formy w jakiej istniałeś przez wieczność czyli: byłeś prochem i będziesz prochem. Życie to tylko drobny epizod. Byłeś i będziesz cząstką WSZYSTKIEGO i tylko to jest optymistyczne!!!

  To właśnie, jako już starca, jest moim spojrzeniem na życie.

 • rikol

  Oceniono 7 razy 7

  Miło widzieć szczęśliwe starsze panie wyglądające na swój wiek. Ja mam serdecznie dosyć znerwicowanych starych sillikonowych lalek.

 • white_lake

  Oceniono 7 razy 7

  też czasem myślę: sto lat to jakiś horror, a po co żyć tak długo, po co się męczyć, ale tak myślę teraz,
  potem jednak perspektywa się zmienia i człowiek 70-80 letni nie chce odchodzić, jeśli jest zdrowy i ma rodzinę czy pasje, czyli jakąś treść życia
  więc może nie myślmy: jak dożyć setki, tylko po prostu: jak jak najdłużej utrzymać zdrowie, bez określania granicy czy punktu docelowego
  a na ten temat wiadomo prawie wszystko, każdy też ma swój rozumek i wie, co mu pasuje, nie musimy ślepo naśladować Japończyków

 • bratjolki

  Oceniono 8 razy 6

  TO DZIAŁA! Kiedy szef zaczął mnie znowu oplerdalać za swoje problemy - zaczalem sobie masować głowę
  Stres minął natychmiast!
  Ps
  Szukam pracy. Chwilowo to jakiejkolwiek.

 • lili.1

  Oceniono 8 razy 6

  może zamiast pisać o długości życia zaczniecie pisać o jego jakości na stare lata? Czy lepiej żyć 80 lat będąc do końca w miarę dobrej formie, czy 100 będąc kompletnie zależnym od innych?

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 5

  Ejtam, inne długowieczne nacje mają inne "swoje" sposoby.
  Np. ludy kaukaskie uważaja, że jest 5 dróg do długowieczności
  1. nie chodzic zbyt dużo; siedzieć na werandzie i spokojnie spoglądac na własne winnice
  2. jeśc duzo tłustego mięsa, najlepiej z barana, popijając lekkim alkoholem
  3. mieć konia
  4. nosić na głowie czapkę karakułową lub baranicę
  5. uprawiać kontakty amoryczne z coraz młodszymi kobietami.
  Te pięć zasad gwarantuje długie i przyjemne życie (oczywiscie jesli konkurent do młodych kobiet nie wbije nam kindżału znienacka....)

 • pachikun

  Oceniono 5 razy 5

  nastepny mit dlugowiecznosci Japonczykow. No, poczekamy na to nowe pokolenie japonskich 100-latkow! Zobaczymy czy ludkowie, ktorzy wychowani sa na zachodniej diecie, jedzacy mieso, maslo, pijacy nagminnie mleko oraz jedzacy wszystkie inne swinstwa dozyja 100 lat. Sekret dlugowiecznosci Japonczykow tkwil w tym, ze poprzednie pokolenie ludzi urodzonych w okresie Showa czyli okresie obejmujacym lata 1926-1989 albo jeszcze wczesniej czyli w okresi Taishio czyli od 1912-1926 lub jeszcze wczesniej , ktorzy pozniej w okresie boomu gospodarczego dozyli tak sedziwego wieku to najbardziej odporne, silne jednostki, ktore na starosc zetkely sie z dobrym systemem opieki zdrowotnej i socjalnej o jakim w Polsce nadal mozna pomarzyc. Slabe jednostki ktore rodzily sie w owych czasach umieraly, przezyli ci najbardziej genetycznie silni, ktorzy zyli skromnie, nie objadali sie a tuz po wojnie w zdewastowanej Japonii w ogole nie mieli czesto czego wlozyc do garnka. Wlasnie z tego pokolenia i jeszcze troche wczesniejszego wyroslo owo slynne "pokolenie stulatkow". Nie bylo wowczas tak rozwinietej TV itd, itd. dominowal japonski sposob odzywiania czyli glownie warzywa oraz ryby. Ilu 100 latkow dochowa sie wspolczesne japonskie pokolenie zobaczymy. Oczywiscie osobna sprawa jest styl zycia i mozliwosci spolecznej aktywnosci i rozwijania sie po przejsciu na emeryture, ktorych tu zawsze bylo i nadal jest wiele ale to wynika z japonskiej kultury, czego brak jest na Zachodzie, wszelkie kluby sztuk walki, sportu czy sztuk pieknych jak ceramika, kaligrafia pisanie haiku itd itd to pozowala ludziom starszym byc aktywnym az do konca swego zycia.

 • heliheli

  Oceniono 5 razy 5

  stek bzdur - "conajmniej 10 godzin przed spaniem unikaj napojow z kofeina " tzn ze po 10 rano juz nie mozna wypic herbaty ?? .... i juz dalej nie trzeba czytac

 • mimikra1975

  Oceniono 5 razy 5

  Ja nie chcę żyć 100 lat! Po co? Mało się już nażyłam? Po co żyć 100 lat i wszystkiego sobie odmawiać? Słońca? Kocham je! No i co? Mam go sobie odmawiać i być nieszczęśliwa, bo sie zestarzeję? No i z tego! To się zestarzeję i umrę jak będę mieć 82 lata, jak wszystkie kobiety w mojej rodzinie. Będę stara, gruba i super! Ale sobie pożyję!

 • mawik_net

  Oceniono 8 razy 4

  Moja mama 87 lat, demencja, udar, leży, nie mówi , nie poznaje nas, karmiona papką strzykawką do buzi, po co żyć 100 lat? Wiadomo na starośc człowiek robi się niesprawny , po co ?

 • azx67

  Oceniono 3 razy 3

  Emeryt długo żyjący jest obciążeniem dla państwa, jego gospodarki. Dlatego w państwach zacofanych jak nasze, o emerytów się nie dba, lub dba słabo. Emeryt ma żyć krótko.

 • mackowy74

  Oceniono 7 razy 3

  AZJACI A SZCZEGÓLNIE LEKARZE W JAPONII, RZECZYWIŚCIE DBAJĄ O ZDROWIE SWOICH OBYWATELI, A NIE JAK W POLSZCZE, PATRZĄ WSPÓLNIE Z POLITYKAMI,JAK UKRAŚĆ KASĘ NA LECZENIE!!!!ZRESZTĄ W JAPONII DO PERFEKCJI OPANOWANO ZASADĘ PROFILAKTYKI, ZAPOBIEGANIA SKUTKOM CHORÓB,A NIE ŁADOWANIA KASY W LECZENIE, JAK TO MA MIEJSCE W KATO POLSZCE!!

 • cucurucu

  Oceniono 7 razy 3

  Trudno nazywac to sposobem na dlugie zycie bo raczej jest to styl zycia i to nie jednostki ale calego spoleczenstwa. Zreszta, kiedy czytam te wpisy to moge jedynie stwierdzic: idzta w pizdu i zyjta sobie jak chceta

 • six_a

  Oceniono 7 razy 3

  zdjęcie na zebrze z nosem w telefonie to akurat nie jest udana ilustracja tematu.

 • peterjk

  Oceniono 5 razy 3

  Ok.To napiszcie jeszcze ilu Japończyków umarło przedwcześnie z przepracowania.

 • januszz4

  Oceniono 5 razy 3

  Warto żyć chociażby po to, żeby zobaczyć jak ta cała banda, która od dwóch lat łamie Konstytucję i demoluje Polskę będzie równo, czwórkami maszerować do pierdla.

 • bugaboo

  Oceniono 5 razy 3

  Nie mam jeszcze 40lat i już ledwo ciągnę. W robocie tylko robic i robić, najlepiej po 12godzin plus soboty.

 • piano_barti

  Oceniono 15 razy 3

  ale bzdury, po 3 dniach takiego spania oddychania i wieczorów bez przekąsek to dopiero można pie..lca dostać:p młody wygląd jest zalezny od genów a nie czystego biurka w pracy.

 • kresedebarg

  Oceniono 2 razy 2

  dużo ruchu, czyli polski listonosz teoretycznie powinien być nieśmiertelny

 • tygrys102

  Oceniono 2 razy 2

  drobiazg...opieka lekarska w Polsce to ...wielki powód do stresu...a z opieką jest coraz gorzej...o kasie nawet nie ma co wspominać...

 • clip33

  Oceniono 2 razy 2

  Osobiście myślę , że kultura o której pisze autor tojuz przeszłość- której ostatnimi reliktami są właśnie te długowieczne osoby. Trzeba szukać nowych rozwiązań , bo społeczeństwo zmieniło się do tego stopnia , że nie cofnie się do tego co byłło 50 lat temu czyli wtedy gdy ci ludzie mieli już 50 lat....

 • jacorn

  Oceniono 4 razy 2

  Wszystkie choroby są z nerwów, tylko syfilis z przyjemności.

 • Szewczyk Maria

  Oceniono 4 razy 2

  Ja w sprawie praktycznej: Kochana Redakcjo, Wasze podpisy pod zdjęciami są tak rozbielone, prawie przezroczyste, jak kolor twarzy gejszy! Miejcie wzgąd na nasze oczy i nie stawarzajcie nam przy ich czytaniu dodatkowego stresu, bo się szybciej starzejemy próbując bezskutecznie odcyfrować te napisy! I to nie tylko tu, ale i w innych Waszych artykułach!

 • cucurucu

  Oceniono 4 razy 2

  Dopoki zachodnia cywilizacja nie dotarla do Japonii to owszem Japonczycy zyli dlugo, szczegolnie ci biedni Japonczycy. Tajamnica nie jest zadna tajemnica. Nie jedli miesa bo nie mieli hodowli bydla czy trzody chlewnej, ich dieta to glownie ryby i ryz i duuuuuuzo fizycznej pracy na swiezym powietrzu. To tak w skrocie. Diabel tkwi w szczegolach ale sami sobie poszukajcie

 • czarna_brygada09

  Oceniono 4 razy 2

  30% tych rad, gdyby ich przestrzegać, odbiera radość życia, a generalnie wszystkie są sprzeczne z założeniami i polityką emerytalna rządu/ów.

 • errorem

  Oceniono 6 razy 2

  Wydaje się, że wzory życia, w zasadzie nie do przeniesienia na grunt europejski. Np ciekawe czy autorzy analizują obyczaje społeczne panujące w Japonii, które mają także niebagatelny wpływ na zdrowie. No i czy karoshi to także element tradycyjnej kultury.

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba mieć dobrą emeryturę i rodzina nie powinna ukryć ciało i nie zgłaszać, że nie żyjesz.
  Tak się robi w Japonii.

 • kisssmyass

  Oceniono 5 razy 1

  siedzieć nie wolno, ale o leżeniu jako degenerującej pozycji nic nie mówią. Czyli leżenie np. do góry brzuchem jest OK? Czy coś takiego nie mieści się w psychice Japończyka? Zastanawiające jest to że Japonia przoduje zarówno w długowieczności na świecie jak i w ilości samobójstw. Czyżby ten model długowieczności powodował u sporej części społeczeństwa ciężkostrawny stres?!

 • do100jnik

  Oceniono 1 raz 1

  i jeszcze mieszkać w szufladzie

 • jan.go

  Oceniono 5 razy 1

  Myślicie barany że "zdrowym " staruszkiem nie trzeba się zajmować A niby kto to będzie robił jak nawet rodziny kapitulują na tym polu Myślicie że życie staruszka nie kosztuje nie sądzę żebyście się chcieli dołożyć To o czym tak marzycie ma swoją nazwę w Japonii kodokushi śmierć w samotności Zwłoki najstarszego Tokijczyka ( 111 lat ) odkryto po 30 latach tylko dlatego że chcieli mu dać medal za długie życie No nie jest tak tragicznie większość odnajdują po tygodniu

 • theorema

  Oceniono 3 razy 1

  ale za jakie grzechy mam chodzić spać głodna? jak na razie misja wieczna młodość idzie mi znakomicie. Potrafię zasnąć w niemal każdych okolicznościach, przed ekranem, nad talerzem...
  a w ogóle, po co długo żyć? cóż takiego ciekawego miałoby mnie czekać przez kolejne 60 lat, żeby tej stówki dożyć? Mniej wody pitnej, więcej wojen, mniej drzew, więcej betonu?
  Wcale nie chcę oglądać tego syfu. Lepiej krócej, a ciekawiej.

 • van_norden

  Oceniono 3 razy 1

  Najdłużej żyją ludzie na Okinawie. Podstawa ich diety to wieprzowina i alkohol (awamori)

 • aneczka-66

  Oceniono 7 razy 1

  100 lat? To jakiś koszmar. Mam 51 lat i dość tego życia i świata. Niestety jestem zbyt wielkim tchórzem, żeby popełnić samobójstwo.

 • aneczka-66

  Oceniono 7 razy 1

  100 lat? To jakiś horror. Ja mam 50 i mam serdecznie dość życia i tego świata. Niestety, jestem zbyt wielkim tchórzem, żeby popełnić samobójstwo.

 • anzimonek

  0

  Szanowni, co to znaczy długowieczność? No, ile...? Możecie żyć nawet i 102.. 105, no może nawet i 110 lat, czego wam serdecznie życzę, w odróżnieniu od ZUS. Ale 200 lat z pewnością nie dacie rady, że o 500-set nie wspomnę. Trzeba sobie zdawać sprawę z naszych ograniczeń i żyć swobodnie i szczęśliwie. Nie ważne czy 50, czy 100, bo na pewno nie wiele więcej. Nie stresujcie się, tylko żyjcie i dajcie żyć innym...

 • six_a

  Oceniono 2 razy 0

  już rozumiem, dlaczego prezes i świta tacy długowieczni.

 • pull_up

  Oceniono 2 razy 0

  Japończycy są też liderami w karoshi...

 • psi_zgryz

  Oceniono 5 razy -1

  A przede wszystkim, jesli chcesz długo żyć, zostań lew/akiem i czytelnikiem G/a.ze/ty. A najlepiej opłacaj prenumerate. Wtedy będziesz miał prawo do komentowania "opinii" najbardziej wytrawnych lew/ak/ow (oczywiscie tylko w pozytywny sposób, bo inaczej możesz dostać minusa i narazić się na potężną dawkę stresu) co da ci spokój ducha i zapewni długie życie, aż do czasu rozjechania cie przez samochód "lekarza i inżyniera" z A/fr/y/ki.

 • baxter21

  Oceniono 5 razy -1

  Ludzie, co za bzdury ! Siedzący tryb życia zwiększa apetyt, nie marszcz czoła ani brwi itp. Haha - jednak większości artykułów na GW nie można traktować powaznie. Ot taki portalik plotkarski dla zabicia czasu

 • sselrats

  Oceniono 3 razy -1

  Dla zdrowia fizyczneog in psychicznego, czy lepiej miec duzego farta rzadziej czy male farty czesciej.

 • kabja

  Oceniono 5 razy -1

  Żyć dłużej? Ale po co?

 • boguslaw_pinda

  Oceniono 11 razy -1

  Życie bez używek, to jak jazda sportowym Ferrari ciągniętym prze konia

 • kroliklesny

  Oceniono 4 razy -2

  W artykule widac ewidentny brak logicznego myslenia; przeciez im krocej pozyje, tym mniej podatku zaplace! Czyz nie tak?

 • robotnik61

  Oceniono 6 razy -2

  To wszystko prawda co tu wypisują.!!! Kiedyś ludzie mieli czystą wodę, nie było dwutlenku węgla, nie pili mocnych trunków bo nie znali destylacji, długo się wysypiali i dożywali niektórzy nawet 40-tu lat.

 • kocurimysza

  Oceniono 5 razy -3

  SEKTA KATOLICKO PIS NIE DA ZAZNAC SPOKOJU ! Ceny podnosza CO TYDZIEN EMERYTA KRADNA CO MIESIAC PIENIADZE POBIERAJAC JAK BANDYCI NA DRODZE DRUGI RAZ PODATKI !!!!!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX