Pikieta przeciwników gender na warszawskim Placu Zbawiciela

Pikieta przeciwników gender na warszawskim Placu Zbawiciela (fot. Adrian Grycuk / Wikimedia.org / CC BY-SA 3.0 pl)

społeczeństwo

Etyka to propagowanie gender? Nauczyciele: Nie przyszliśmy ateizować waszych dzieci

Do dziś w wielu szkołach uczniowie zapisywani są z automatu na religię. Dopiero jak ktoś bardzo nie chce, może wybrać etykę. Pod warunkiem że dyrekcja nie będzie robić problemów - mówi studentka filozofii i socjologii stosowanej, która uczy etyki najmłodsze roczniki. Pytamy ekspertów, jak wyglądają i czemu służą zajęcia, które wedle przeciwników przedmiotu polegają na ''propagowaniu aborcji i gender''.
Zobacz także
Komentarze (77)
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 150 razy 134

  Gender to księżą. Ubierają się w ładne kolorowe sukienki, zakładają torby po mące na głowy i dziwnie się zachowują.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 144 razy 120

  Jeśli musi już być ta religia - to niech sobie będzie, ale lekcje etyki, w powiązaniu z filozofią powinny być obowiązkowe na poziomie gimnazjalnym i licealnym.

 • sorrry

  Oceniono 104 razy 90

  A co jest złego w "ateizowaniu" dzieci, że nauczyciele etyki uważają za stosowne się z tego tłumaczyć? Boga nie ma a dzieci mają pełne prawo do poznania prawdy, która je wyzwoli. Tłumaczenie się z tego to kolejne zwycięstwo teistycznej fikcji.

 • botnet

  Oceniono 80 razy 74

  Znajoma w liceum miała do wyboru religię, etykę, albo szybsze wolne. Religia zaraz po zajęciach, albo na pierwszej lekcji, etyka o godzinie 18:30, kiedy ostatni autobus do domu o 18:25. Wybrała wolne.
  Ona przynajmniej miała wybór. Ja po wypisaniu się z religii usłyszałem, że w szkole musi być minimum 7 uczniów nie chodzacych na religię, żeby zatrudnić nauczyciela etyki, inaczej szkoda pieniędzy. Jakoś specjalnie nie płakałem, mogłem się wyspać w poniedziałek i szybciej kończyłem w piątek.
  A że szkoły stwarzają problemy. IMO problemem jest nie tylko niechęć wobec etyki w wykonaniu dyrekcji, ale też brak pieniędzy. To zawsze dodatkowy etat (tak wiem, proboszcz uczący religii to też darmozjad co dostaje pensję i najchętniej wywaliłbym go z roboty i niech nawraca w salce przykościelnej w niedziele po mszy) i koszt, a władze samorządowe bardzo chętnie oszczędzają na edukacji.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 61 razy 55

  Doktor Malinowski, gość wielu konferencji dla nauczycieli etyki, podkreśla, że celem etyki nie jest ateizacja uczniów czy zniechęcanie ich do religii. - Nie wierzę, że samodzielne myślenie może automatycznie prowadzić do utraty wiary - przyznaje ze śmiechem.

  Ależ przecież tak jest... nic mnie tak nie odciągnęło od religii jak nauka historii religii i innych dziedzin, a w konsekwencji tego samodzielne zauważenie, że bajki ze Starego Testamentu mają taką samą wartość jak bajki o Zeusie napastującym młode Greczynki :-)

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 65 razy 51

  Ciekawe ile z tego rozumieją te garbate babki w beretach trzymające napisy na kijkach? Ktoś im wsadził w łapy tablice i sterczą. Bądźmy szczerzy- religia kompletnie niczego dobrego ani normalnego nie wnosi do życia i postępowania dziecka. Byłam szczęśliwa póki nie chodziłam na religię, potem przed komunią mama zapisała mnie na religię dla ludzkiego oka. Nic mi to nie dało, tylko czas straciłam. Etyka uczy myślenia i empatii, a religia mąci w głowie, uczy bajek i nienawiści.

 • orlecki

  Oceniono 53 razy 45

  Pranie mózgu, czyli opowiadanie o bogu, aniołach, piekle i niebie przez przebranego w sukienkę faceta na lekcjach religii jest na pewno lepsze, niż rzeczowe nauczanie etyki. Tak uważają ci "obrońcy moralności".

 • zen801112

  Oceniono 51 razy 39

  niech kościół otwiera swoje szkoły i tam niech uczy zabobonów, szkoła jest miejscem nauki, dowodów naukowych, jezus i cała rodzina może znaleźć miejsce historii najwyżej ale bez retuszu, nauczać moralności, ale bez przesadnego popadania w obłęd dobroci aby na tym się nie przejechać, bez łatwowierności, z głową pomysłów, otwartą głową, racjonalnie, nie łatwowiernie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX