Marcelina Zawisza

Marcelina Zawisza (fot. Michał Gostkiewicz)

wywiad gazeta.pl

Zawisza z Razem: Jeżeli PiS uważa, że stoi ponad prawem, to równie dobrze może chcieć sobie przedłużyć kadencję

- Będziemy stać przed Kancelarią Premiera do skutku. Do czasu, gdy rząd PiS opublikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - mówi Marcelina Zawisza z partii Razem.

Warszawa, Aleje Ujazdowskie. Przed Kancelarią Premiera namioty Razem. Zmarznięci działacze partii wykrzykują przez megafon: "Drukuj ten wyrok, Beata drukuj ten wyrok". Wczoraj cała Polska zobaczyła orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. forsowanej przez PiS ustawy o TK, wyświetlone na ścianie Kancelarii. - Będzie wyświetlane do skutku - mówi nam Marcelina Zawisza z Razem.

Wyrok TK będzie dalej wyświetlany na KPRM?

- Tak. Jak tylko zapadnie zmrok. Będziemy tu stać do skutku. Do czasu, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

To możecie tu stać dość długo.

- Mamy dobry rzutnik! (śmiech) Prawo i Sprawiedliwość nie może stać ponad prawem. Nie można godzić się na to, żeby podstawowe zasady prawa były łamane w tak karygodny sposób. Jeżeli premier kraju, w którym żyję, mówi mi, że nie było posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, tylko herbatka znajomych, to coś tu jest  nie w porządku. Doszliśmy do momentu, gdy Trybunał Konstytucyjny nie ma już się jak bronić. Wczoraj w oparciu o Konstytucję orzekał we własnej sprawie. Dlatego tutaj jesteśmy. Jeżeli PiS uważa, że stoi ponad prawem i nie opublikuje tego wyroku, to równie dobrze może sobie przedłużyć kadencję o pół roku albo o rok.

Protest Razem przed KPRM (fot. Michał Gostkiewicz)Protest Razem przed KPRM (fot. Michał Gostkiewicz)

To dość odważne przypuszczenie.

- Ale skoro PiS myśli, że nie musi przestrzegać prawa, to dlaczego miałby działać w granicach prawa.

Minister sprawiedliwości stwierdził, że wyrok TK jest nieważny...

- Minister sprawiedliwości nie jest od orzekania, czy wyroki TK są ważne, czy nie. O ile pamiętam to w Konstytucji jest zapis, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są obowiązujące. I martwi mnie, że pan minister nie zapoznał się z przepisami Konstytucji, zanim się wypowiedział.

Wczoraj wieczorem stał obok was namiot KOD-u.

- Tak. Państwo z KODu przyszli wieczorem, przesiedzieli z nami większą część nocy. Poszli już, ale zapowiedzieli, że wrócą. Spędziliśmy miło czas, razem krzyczeliśmy, graliśmy w planszówki, zrobiliśmy wspólnie zdjęcia.

To słowo "wspólnie" brzmi interesująco...

- Tak. Zapraszamy wszystkich, żeby się do nas przyłączyli. Jedyny problem, jaki mamy, to problem ze skompromitowanymi politykami establishmentu, którzy doprowadzili nas do tej sytuacji.

Ale w sytuacji, w której walczycie o jakąś sprawę, przydaje się chyba każdy człowiek.

- Oczywiście tak - przyda się każdy, kto będzie tu razem z nami stał, skandował, protestował - po to, żebyśmy mogli żyć w państwie prawa. Ale z drugiej strony: to nie tak, że przed 25.11.2015 Polska była krainą mlekiem i miodem płynącą. Ludzie nie zagłosowali na PiS bez powodu: czuli, że nikt ich nie reprezentuje. Mieli dość parlamentarzystów wspierających elity biznesowe i kliki polityczne. PO rozpętała cały ten kryzys konstytucyjny, na siłę dopychając swoich sędziów do TK, co otworzyło furtkę dla PiS do łamania Konstytucji.

Protest Razem przed KPRM (fot. Dawid Żuchowicz/AG)Protest Razem przed KPRM (fot. Dawid Żuchowicz/AG)

Całą noc przesiedziała pani pod KPRM?

- Tak. To było naprawdę piękne, jak ludzie przychodzili spontanicznie i przynosili nam czapki, koce, karimaty, rękawiczki, ciepłe napoje, gry planszowe. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli.

Szkoda, że nie przyszło więcej ludzi, żeby z wami zostać.

- Część poszła do domu, żeby się trochę wyspać. Ludzie mają pracę, zobowiązania rodzinne. Nie mogą się poświęcić tak, jak by chcieli. Bo ci, co przyszli, mówili, że bardzo chętnie, gdyby tylko mogli, to by zostali. Mamy nadzieję, że przyjdą dziś o 18:00 na wspólne oczekiwanie na publikację wyroku. Niech zabiorą krzesła, niech zabiorą popcorn, będzie ciekawie.

Widziałem już teksty typu: "Majdanu się wam zachciewa".

- Nie jesteśmy tu, żeby obalić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jesteśmy tu, żeby domagać się, by przestrzegał prawa. Domagamy się publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dobrze by było, gdyby premier Beata Szydło zrobiła to żwawo, bo trochę tu zimno. Ale nie pójdziemy do domów, dopóki tego nie zrobi.

Marcelina Zawisza. Członkini zarządu Partii Razem, działaczka społeczna, aktywistka. Działała w Młodych Socjalistach, w Partii Zielonych, w 2014 r. była szefową sztabu Joanny Erbel, kandydatki Zielonych na prezydenta Warszawy. Jedna ze współzałożycieli - z Adrianem Zandbergiem, Justyną Samolińską, Maciejem Koniecznym i Katarzyną Paprotą - partii Razem.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej w Dzienniku.pl i tygodniku „Newsweek”. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i prezydentem Andrzejem Dudą. Pisze bloga Realpolitik, bywa na Twitterze i na Instagramie. Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.

Komentarze (194)
Zaloguj się
 • patryk.nijaki

  Oceniono 232 razy 210

  tak się zaczął Majdan i dlatego PiS tak się boi tych oddolnych ruchów. Przecież jak powiedzą: musimy zostać jeszcze jedną kadencję bo nie skończyliśmy naprawiać Polski więc sorry wyborów nie będzie, to ciemny lud słówkiem nie piśnie, ale jest ta wspaniała młodzież

 • vlllv

  Oceniono 172 razy 142

  Teraz idzie o wszystko. Polska jest teraz na najlepszej drodze do "odpadnięcia z peletonu" cywilizacji zachodniej i wylądowania tam, gdzie po początkowej fali euforii wylądowała Rosja i kraje muzułmańskie. Jeszcze parę lat temu i tam ludzie myśleli, że będą mieli u siebie państwo PRAWA jak na Zachodzie dopóki nie połamali sobie nóg na swoich islamistach, kleptokratach i carach.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 139 razy 123

  Polską tragedią jest spadek popularności lewicy w społeczeństwie. Dobrze, ze jest młodzież, która to rozumie i aktywnie propaguje idee lewicy. Teraz mamy sytuację, że prawica ukradła lewicowe postulaty i zbija kapitał polityczny na nich. A to nigdy w historii nie kończyło się dobrze.

 • vontomke

  Oceniono 115 razy 101

  Za 3 lata Trybunał Konstytucyjny będzie i tak zapisiony. Nie będą mieli żadnych oporów żeby "uchwalić" że kolejne wybory mają być za 10 lat, przecież ludzie ich wybrali, mają większość w sejmie - mogą zrobić co chcą. Już dzisiaj żyjemy w reżimie, Polska i Polacy stracili wolność i demokrację.

 • ochujek

  Oceniono 122 razy 98

  Podziwiam. Popieram. PiS nie umie rozmawiać. Tylko straszyć, zamykać w aresztach wydobywczych. Pani Blida i Kotliński doświadczyli.

 • rpa2

  Oceniono 117 razy 91

  ojczyznę wolną wolną racz nam zwrócic Panie ..przed Twe ołtarze zanosim błaganie racz nam zwrćócić Panie....puszczajcie przed bydynkiem tą pieśń to moze te zakute łby coś zrozumieją

 • refuze

  Oceniono 84 razy 74

  Kaczyńskiego i jego kumpli należy pozbawić polskiego obywatelstwa a samą partię PIS uznać za organizację przestępczą.

 • yosemitesam

  Oceniono 67 razy 57

  Nie zdziwiłbym się zbytnio, gdyby Komitet Centralny PZPPiS zarządził - zamiast publikacji wyroku - pomalowanie elewacji KPRM na kolor czcionki z rzutnika .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX