(Fot. Warren Richardson/World Press Photo/Handout Reuters)

fotografia

Zdjęcie Roku World Press Photo. Dramat uchodźców na wspaniałej fotografii

Granica serbsko-węgierska, przejście graniczne Röszke, 28 sierpnia 2015 r. Uchodźca podaje maleńkie dziecko przez płot z drutem kolczastym. Ta znakomita, czarno-biała fotografia zdobyła tytuł Zdjęcia Roku World Press Photo.

Za nim zostaje wojna i długa ucieczka do Europy. Widoczny zza zwojów drutu kolczastego mężczyzna jest o krok od wejścia do "raju" - jakim dla uchodźców i imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu jest Europa. Czerń, biel, ciemność i ruch oraz pełna nadziei i strachu twarz mężczyzny trzymającego dziecko - to decyduje o sile tej fotografii:

Zdjęcie Roku World Press Photofot. Warren Richardson/Handout Reuters

I to zapewniło jej zwycięstwo w konkursie World Press Photo 2015:

Congratulations to Warren Richardson, winner of the World Press Photo of the Year 2015! His photo shows refugees crossing the border from Serbia into Hungary. See it and all the winners: http://ow.ly/YsKJC

Posted by World Press Photo on Thursday, February 18, 2016

Najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej

World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs fotografii prasowej. Po ogłoszeniu wyników co roku ekspozycja zdjęć laureatów konkursu objeżdża w formie wystawy 40 państw.

Fotografowie startują w kilkunastu kategoriach, m.in. zdjęcie roku, wydarzenia, ludzie, sport, życie współczesne, życie codzienne, portret, sztuka i rozrywka, natura. Obejmują one fotografie pojedyncze i serie (reportaże).

Zdjęcie Roku. Przywilej, wyróżnienie, kontrowersje

Wyróżnienie Zdjęciem Roku to jeden z największych fotograficznych zaszczytów. Wybór jury i same nagrodzone zdjęcia częstokroć wywołują żywe emocje i komentarze - tak publiki, jak i środowiska fotograficznego. Kontrowersje wywołuje regularne przyznawanie tej nagrody zdjęciom pokazującym wojnę, cierpienie i śmierć - głównie na Bliskim Wschodzie. W 2013 r. główną nagrodę zdobyło zdjęcie palestyńskich dzieci zabitych przez izraelski pocisk. W 2012 - tzw. "muzułmańska Pieta" - fotografia przedstawiająca odzianą od stóp do głów w czarny nikab kobietę, tulącą w ramionach rannego młodego mężczyznę podczas demonstracji w Jemenie, w szpitalu polowym w meczecie w Sanie. W ubiegłym roku tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia imigrantów na afrykańskiej plaży, w oczekiwaniu na dalszy transport na północ, do Europy. W niezwykle poetyckim kadrze fotograf pokazał ich, jak próbują połączyć się z domem.

W tym roku, jak widać, ten "Bliski Wschód", a za nim wojna, cierpienie i śmierć - przyszedł do Europy. Ale jury wybrało znakomite zdjęcie. Nie epatuje ono okrucieństwem, nie ma na nim krwi i przemocy. Ostre szpikulce drutów kolczastych, złowrogo widniejące na pierwszym planie, jakby "przecinające" ludzi, wystarczą. Wystarczą, by pokazać, jak zdesperowani są ludzie, którzy szturmują te płoty, by dostać się do Europy. Europy, w której nikt na nich nie czeka.

Michał Gostkiewicz. Dziennikarz magazynu Weekend.Gazeta.pl, wcześniej pracował w Gazeta.pl, Dzienniku.pl i tygodniku "Newsweek". Pisze o sprawach zagranicznych i fotografii. Rozmawiał m.in. z Richardem Bransonem, Benjaminem Barberem, Robertem Biedroniem i Andrzejem Dudą. Prowadzi bloga Realpolitik, bywa na Twitterze i na Instagramie. Gdy nie pracuje, chodzi po górach i robi zdjęcia.

Zobacz także