Jak dolecieć na koniec świata i nie zbankrutować? Na zdjęciu: lot nad Pico de Teide na Teneryfie

Jak dolecieć na koniec świata i nie zbankrutować? Na zdjęciu: lot nad Pico de Teide na Teneryfie (fot. Bartek Piziak)

''Łowcy lotów''. Sposoby na tanie latanie i podróżowanie

Jak nie wydać majątku na wakacyjny wyjazd? Czy podróż dookoła świata zamknięta w rozsądnym budżecie jest możliwa? Bartek Piziak, organizator warsztatów dla "łowców lotów" oraz inni poszukiwacze cenowych okazji przekonują, że w erze tanich linii lotniczych każdy może sobie taki niedrogi urlop zorganizować.

„Tanie loty do Norwegii z Warszawy za 39 PLN”, „Maroko w czerwcu za 319 PLN”, „Rekord cenowy! Grenlandia z Danii za 1661 PLN!” - to przykładowe podróżnicze okazje cenowe z ostatnich dni. Czytając takie hasła, nie mamy wątpliwości, że tanie podróżowanie jest możliwe. Dawno już minęły czasy, gdy Polakom ograniczano dostęp do paszportów, a nawet jeśli udawało im się wyjeżdżać do krajów bloku wschodniego, to fundusze mieli ściśle wyliczone. Nieliczni szczęściarze załapywali się na wyprawy alpinistyczne, kajakarskie czy nurkowe za żelazną kurtynę.

Obecnie polscy turyści, trochę na przekór temu, czego doświadczali w przeszłości, rozpanoszyli się po świecie i wszędzie ich pełno. Podróżnik Łukasz Supergan, który niedawno wrócił z pieszej, liczącej 2300 kilometrów wędrówki przez pustynne góry Zagros, na trasie spotkał tylko jednego turystę - oczywiście Polaka, przemierzającego Iran na rowerze.

Klawiatura i karta kredytowa

W internecie znajdziemy podpowiedzi, na jakie loty można kupić bilet z dużą zniżką, a także instrukcje, jak to zrobić krok po kroku. Większość z nich jest jednak dość skomplikowana: bilety można zakupić tylko w określonym serwisie, często zagranicznym, podróż związana jest z kilkoma przesiadkami lub nocowaniem na lotnisku, nierzadko wylot jest z innego portu lotniczego niż przylot, a na końcu okazuje się, że pula tanich biletów została już wyczerpana lub są w systemie z jakichś powodów niewidoczne. Czy zatem tanie latanie i podróżowanie jest dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, czy jest domeną tylko skutecznych kombinatorów i znawców tematu?

(fot. Bartosz Piziak)Widok na wulkan El Misti w pobliżu miasta Arequipa w Peru. ''Loty do Ameryki Południowej (Brazylia/Peru) kosztowały mnie około 1300 PLN'' (fot. Bartosz Piziak)

- Aby wyszukać loty, śledzę na bieżąco newslettery takich serwisów jak Loter.pl, Fly4free.pl czy Mlecznepodroze.pl. Zazwyczaj nie mam na myśli jakichś konkretnych kierunków. Gdy pojawia się coś interesującego w dogodnym terminie, dzwonię do męża, pytam, czy mu pasuje, i bukuję lot. Daję też znać znajomym, ale niestety w takich przypadkach liczy się tempo reakcji, a nie każdy jest w stanie podjąć decyzję w kilka minut. Zdarzyło mi się, że przy bukowaniu zawiesiła się strona i nie można było dostać potwierdzenia rezerwacji. Nic dziwnego, że dzieją się takie cuda, bo to jest w jednej chwili atak setek, jeśli nie większej liczby osób, na serwer linii lotniczej - dzieli się swoimi doświadczeniami Agnieszka Sosnowska, na co dzień pracująca w banku, która od czasu do czasu dla zdrowia psychicznego musi się wyrwać gdzieś w świat. Niedługo leci na Kubę. Za lot Madryt - Hawana dla dwóch osób tam i z powrotem zapłaciła 325 euro. W zeszłym roku była z mężem w Nowym Jorku. Bilet Warszawa - Nowy Jork - Warszawa dla dwóch osób kosztował ją 1700 zł.

Kazimierz Biernat, terapeuta zajęciowy w Centrum Rehabilitacji Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane, bardzo regularnie przegląda strony przewoźników. Wyszukuje tani lot, a dopiero później zastanawia się nad konkretnym miejscem i możliwościami noclegowymi. Ponieważ preferuje niskobudżetowe wyjazdy rodzinne, najczęściej korzysta z tanich hosteli lub couchsurfingu. - Couchsurfing daje nie tylko możliwość bezpłatnego noclegu, ale pozwala poznać ludzi i kulturę w najprostszy i najciekawszy sposób: poprzez mieszkanie z nimi, wspólne posiłki, wędrówki, rozmowy, zakupy i... zmywanie naczyń. Nasz ulubiony kierunek to Włochy. Kiedyś do Bolonii polecieliśmy za 40 zł w jedną stronę. Za 80 zł wyskoczyłem na zakupy płytowe do Londynu. Wróciłem na drugi dzień. Podstawą jest szybka reakcja. Szukasz tanich lotów? Pamiętaj: w jednej ręce klawiatura, w drugiej karta kredytowa! Na pewno przy częstym lataniu opłaca się wykupić członkostwo w klubie danej linii - podsuwa pomysły Kazimierz Biernat.

Sycylia (fot. Kamila Gruszka)Przed Riserva Naturale dello Zingaro (Rezerwat Cygana) na Sycylii droga się urywa i dalej można wędrować tylko pieszo. Niedaleko, na lotnisku w Trapani, lądują tanie linie lotnicze Ryanair - loty odbywają się bezpośrednio z Polski (fot. Kamila Gruszka)

Sycylia (fot. Kamila Gruszka)Lot z Polski na Sycylię w promocji to około 200 PLN. Widok wybuchającej Etny jest niesamowity. Można również pospacerować po nieczynnych kraterach (fot. Kamila Gruszka)

Mężu, lecimy do Kanady

Mnie także kilka razy przydarzyło się skorzystać z lotniczych promocji, choć niemal za każdym razem, kiedy podróżuję w ten sposób, postanawiam, że robię to ostatni raz. Lot z kurami na pokładzie samolotu linii Kyrgyzstan Airlines z Oszu do Biszkeku podczas burzy z piorunami trzynastego w piątek to moje najciekawsze doświadczenie lotnicze. Wtedy zmęczona po akcji górskiej na Szczycie Lenina (7134 m n.p.m.) w kirgiskim Pamirze po prostu zasnęłam bez świadomości tego, co mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy mieli większego pecha. Chyba mogłabym napisać osobny artykuł o przypadkach Kamili Gruszki podczas podróży samolotowych. Zagubiony bagaż, odwołany lub opóźniony lot, zepsuty samolot, choroby dzieci tuż przed podróżą - to niestety standard, jeśli próbuję gdzieś dalej się wybrać. Taka karma. Najchętniej zatem podróżuję rodzinnie samochodem po Europie - bez terminów, dat, których trzeba się trzymać, niezależnie, z poczuciem swobody i wolności.

Z tyłu głowy tkwi jednak chęć pokazania dzieciom tego dalszego świata i dotarcia tam, gdzie nas jeszcze nie było. Moim nałogiem jest więc śledzenie wpisów w serwisach wyszukujących tanie loty. Kanada za niecałe 1300 zł? Tak dobrej ceny, jak oferowana przez linie Turkish Airlines na ten kierunek, jeszcze nie było, i to na miesiące wakacyjne. Informacja pojawiła się na empiktravel.pl, jednak na stronie linii, u źródła, nie potrafiłam jej znaleźć. Zdecydowałam się więc na telefon do pani z serwisu. To polska strona, więc łatwo się dogadać, a dzwoniąc, wcale nie myślałam, że do Kanady się wybierzemy. Zwyczajnie z ciekawości chciałam sprawdzić, czy loty z „niusa” są w systemie. - Tak, proszę pani, widzę je. Są nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze. Rezerwować? Na płatność czekamy do trzech dni. Ma pani więc czas na zastanowienie. W przypadku rezygnacji nie ponosi się żadnych kosztów - wytłumaczyła mi jasno reguły miła pracowniczka call center. - Mężu, właśnie zarezerwowałam loty do Kanady na sierpień. Jedziemy? - oświadczyłam, gdy już trochę ochłonęłam z emocji. Mąż nie miał żadnych wątpliwości. Dokupiliśmy tylko ubezpieczenie w przypadku rezygnacji z lotu.

Nasza wyprawa do Kanady za 1300 zł w dwie strony (fot. Kamila Gruszka)Nasza wyprawa do Kanady za 1300 zł w dwie strony na osobę. Na miejscu spaliśmy na kempingach w namiotach, a przemieszczaliśmy się wynajętym samochodem. Na zdjęciu: wędrówka w Parc national des Grands-Jardins (fot. Kamila Gruszka)

Kanada (fot. Kamila Gruszka)Do Kanady wyruszyliśmy w poszukiwaniu dzikiej przyrody. Znaleźliśmy ją w parkach narodowych na wschodzie (fot. Kamila Gruszka)

Kanada (fot. Kamila Gruszka)Łódki nad jeziorem Cascapédia na półwyspie Gaspésie w Kanadzie (fot. Kamila Gruszka)

Jak się więc okazuje, rezerwacji na ciekawy kierunek w niskiej cenie może dokonać przeciętny miłośnik podróży. Są jednak pewne reguły, którymi trzeba się kierować, jeśli chcemy trafić swoją szansę na tani lot. Jakie są to zasady? Skąd czerpać takie informacje? W sieci znajdziemy na ten temat trochę artykułów, można także wybrać się na specjalistyczne warsztaty. Bartosz Piziak organizuje je w całej Polsce pod hasłem „Łowcy lotów”. Sam także zajmuje się rezerwacjami biletów dla klientów, którzy chcą się wyprawić w bardziej skomplikowane kierunki. Ten „łowca lotów” ma w kwestii taniego latania i podróżowania ogromną wiedzę, którą - co ważniejsze - dzieli się z innymi.

Kamila Gruszka: Za jaką najniższą kwotę można kupić bilet lotniczy?

Bartosz Piziak: - Czasy biletów lotniczych za 1 zł już raczej bezpowrotnie minęły, bo właśnie za takie kwoty jeszcze kilka lat temu kupowaliśmy bilety na trasach europejskich na tzw. tanie linie lotnicze. Dzisiaj trzeba się liczyć z kosztem rzędu 9-19 zł przy najlepszych promocjach za lot krajowy w jedną stronę (np. liniami Ryanair na trasie z Warszawy-Modlina do Gdańska czy Wrocławia) i około 34-39 zł na trasach europejskich. Oczywiście mowa tutaj o najlepszych promocjach linii lotniczych i wiadomym jest, że taka cena jest ceną dumpingową - zaniżoną i ma służyć przede wszystkim promocji danego kierunku lub też usług przewoźnika. Ale jeśli uda nam się zakupić bilety w tych najniższych taryfach, to okazuje się, że latanie może być naprawdę ultratanie. Warto wspomnieć, że w przypadku tanich przewoźników latamy w tej cenie z bagażem podręcznym oraz sami dokonujemy odprawy przez internet.

Czy podróżować niskobudżetowo można tylko tanimi liniami czy także tradycyjnymi?

- Rynek usług transportu lotniczego należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się, ale także zmieniających się sektorów gospodarki światowej. Odczuwają to także pasażerowie, choćby w cenach biletów. Tradycyjne linie, chcąc być konkurencyjnymi do tzw. przewoźników „low-costowych”, wprowadzają m.in. tańsze taryfy specjalne, które wiążą się jednak z dodatkowymi opłatami (jak ma to miejsce w tanich liniach) za bagaż rejestrowany, catering czy lepsze miejsca w samolocie. Inna sprawa, że coraz częściej możemy kupić bilety w świetnych cenach u tradycyjnych przewoźników na trasach transkontynentalnych, których tanie linie jeszcze nie opanowały lub nie ma takich połączeń z lotnisk polskich.

Bartosz Piziak (fot. archiwum prywatne)Bartosz Piziak odwiedził już 70 krajów na pięciu kontynentach. Na warsztatach uczy, jak zostać "łowcą lotów" i skutecznie wyszukiwać najtańszych biletów lotniczych (fot. archiwum prywatne)

Czy zwykły turysta, nieznający sposobów bardziej doświadczonych łowców promocyjnych lotów, jest w stanie sam zorganizować sobie tanią podróż?

- Wszystko tak naprawdę zależy od naszej determinacji oraz - przede wszystkim - elastyczności. Większość informacji o liniach lotniczych, ich promocjach i sposobach na tanie podróże możemy dzisiaj zdobyć z internetu, jednak będzie to wymagało od nas co najmniej kilku nieprzespanych nocy oraz sporej dawki klikania i wyszukiwania ofert. Nic nie przychodzi tak od razu - czasami trzeba sporo cierpliwości, by efekty były zadowalające. Osobom, które jednak nie mają za dużo czasu, przychodzimy z pomocą w ramach szkoleń, podczas których uczymy, jakimi narzędziami, gdzie i w jaki sposób kupować najtańsze dostępne bilety lotnicze na różne kontynenty albo w ich obrębie. Czasami zastosowanie prostych sposobów - ale świadomie - pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. A jeśli lecimy z rodziną lub ze znajomymi, to ta kwota rośnie zazwyczaj kilkukrotnie i większy budżet zostaje nam do dyspozycji na samą podróż i przyjemności.

Gdzie najlepiej szukać informacji o tanich lotach?

- Serwisów publikujących informacje o promocjach lotniczych powstało w ostatnich latach całkiem sporo. Te, które zamieszczają informacje regularnie, to przede wszystkim: Fly4Free.pl, Loter.pl, MlecznePodroze.pl czy nasz serwis LowcyLotow.pl. W przypadku LowcyLotow.pl wszystko zależy od wolnego czasu, bo promocje zdarzają się tak naprawdę codziennie. Sporo jest także serwisów zagranicznych -  korzystanie z nich może zwiększyć naszą szansę na zdobycie taniego biletu lotniczego, gdyż oferta mogła jeszcze nie dotrzeć do polskich użytkowników... A tych jest bardzo wielu.

(fot. Bartosz Piziak)Salar de Uyuni w Boliwii - jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie na wys. 3653 m n.p.m. (fot. Bartosz Piziak)

W sieci istnieją różne wyszukiwarki lotów. Jakie polecasz i czy faktycznie można znaleźć na nich najtańsze opcje lotów w dane miejsce?

- Podobnie jak z serwisami wygląda sytuacja z wyszukiwarkami. Jest ich niezliczona ilość, ale trzeba wiedzieć, z których warto korzystać. Czasami te najbardziej popularne mogą sprowadzić nas na manowce i zamiast tańszego biletu zapłacimy 100-200 zł więcej niż u konkurencji. Poza tym nie w każdej wyszukiwarce kupimy bilet. Są serwisy, które tylko pomagają wyszukiwać (np. Kayak.com, Momondo.com, Skyscanner.com) i potem odsyłają nas do innych serwisów internetowych prowadzonych przez agencje lotnicze (tzw. OTA - online travel agency). I tu nie każda z nich musi mieć taką samą opłatę transakcyjną albo opłatę za płatność on-line lub kartą kredytową, nie każda musi rozliczać transakcje w złotówkach, co przysporzy nam przewalutowań, albo nie musi być do końca uczciwą, co może narazić nas na różne dodatkowe koszty i problemy, jak na przykład brak faktury za bilet. O tym, gdzie warto kupować, a których OTA lepiej unikać, także mówimy na naszych szkoleniach. To temat bardzo obszerny.

Jest takie powiedzenie: "Albo ma się pieniądze, albo czas". Czy faktycznie jest tak, że jeśli wyszukujemy lot na ostatnią chwilę i pilnie potrzebujemy kupić bilet na konkretny termin, to raczej nie mamy szans na zakup taniej opcji?

- Ta zasada przy podróżach lotniczych w dużej mierze się sprawdza. Choć dziś już minęły czasy, gdy mówiło się o pewnych sztywnych regułach, kiedy warto kupować bilet lotniczy na określony termin czy okres roku. Kupując bilet na ostatni moment, będziemy skazani na cenę przewoźnika, jaka w danej chwili będzie dostępna. Choć i tutaj warto czasami porównywać różne lotniska, na przykład sprawdzić, czy taniej niż z Krakowa lub Warszawy nie będzie nam polecieć do Japonii z Pragi, Berlina lub Wiednia, skąd operuje więcej przewoźników. Różnica może być zaskakująca. Jeśli jednak szukamy okazji na ostatni moment i nie musimy lecieć w konkretnym kierunku, warto rozważyć oferty „last minute” czarterowych linii lotniczych. Te linie świadczą usługi na rzecz touroperatorów i operują na najczęściej wybieranych przez turystów kierunkach wakacyjnych. Z polskich lotnisk nie lata ich zbyt wiele, ale już z Niemiec mamy cały świat w zasięgu ręki i wypad na Jamajkę za 900-1000 zł czy na Wyspy Zielonego Przylądka za 400 zł w obie strony wcale nie musi być wielkim zaskoczeniem. W ostatnich tygodniach z Polski także można trafić na perełki w stylu: przeloty do Meksyku za 1400 zł czy do Wietnamu lub Tajlandii nawet za 1200 zł. I to z Warszawy! Ale decyzję należy podejmować często na 48-72 h przed wylotem. Tak więc im większa nasza elastyczność, tym i większa szansa na niższe ceny biletów.

Jakie poleciłbyś atrakcyjne kierunki dostępne obecnie z Polski?

- Tak naprawdę wszystko zależy od tego, gdzie chcemy polecieć i w jakim terminie oraz jaki mamy budżet na bilety lotnicze. Najtańsze bilety z polskich lotnisk kupimy do krajów skandynawskich. Jednak na miejscu wydamy więcej i oczywiście rzadziej latamy tam w celach turystycznych i wypoczynkowych. Jeśli skupimy się na krajach basenu Morza Śródziemnego, warto brać pod uwagę Włochy, w tym także Sycylię czy Sardynię, również Maltę oraz Hiszpanię. Coraz więcej ofert pojawia się wśród tanich przewoźników na wyspy greckie. Powolutku otwiera się także Portugalia, do której od wiosny 2015 roku będą latać z Warszawy zarówno linie Ryanair, jak i Wizzair, czyli najwięksi „low-costowi” gracze na polskim niebie.

Warto jednak pamiętać, że do ceny biletów lotniczych czasami trzeba doliczyć także koszty dojazdu z lotnisk, często oddalonych od centrów miast lub ośrodków turystycznych o kilkadziesiąt kilometrów. Powinno się przekalkulować, czy dana podróż na pewno będzie opłacalna w stosunku do ofert przewoźników tradycyjnych. Czasami warto także sprawdzić ceny biletów z lotnisk zagranicznych, ale położonych niedaleko Polski, które mogą okazać się konkurencyjne, gdyż bardzo często lata z nich po prostu większa liczba linii. Na pewno brałbym pod uwagę Berlin, Pragę, Wiedeń, Budapeszt, a także Lwów w przypadku kierunków azjatyckich. Tutaj sporą podpowiedzią może być to, że aktualna mapa połączeń lotniczych na świecie ma wiele wspólnego z dawną mapą świata kolonialnego. Czasy się zmieniły, ale w kwestiach gospodarczych i transportowych pewien stan rzeczy został zachowany. I tak możemy być prawie pewni, że do Ameryki Łacińskiej najtaniej polecimy z Półwyspu Iberyjskiego. Cóż, i tutaj znajomość geografii świata bywa bardzo przydatna, szczególnie jeśli chcemy zorganizować sobie podróż na przykład dookoła świata lub chcemy lecieć z przesiadkami na kilku biletach lotniczych. Znajomość mapy politycznej świata z lokalizacją największych portów lotniczych jest wtedy dużym ułatwieniem.

Najtańsze loty z Polski można kupić do krajów skandynawskich (fot. Bartek Piziak)Najtańsze loty z Polski można kupić do krajów skandynawskich - m.in. do Norwegii, by dotrzeć za koło podbiegunowe na Lofoty (fot. Bartek Piziak)

Tania podróż samolotowa dookoła świata jest możliwa? Okrążenie świata to marzenie wielu.

- Możemy to zrobić niewielkim kosztem. Wystarczy połączyć odpowiednie odcinki takiej podróży właściwymi liniami lotniczymi i może się okazać, że uda nam się okrążyć Ziemię tylko za pomocą przewoźników „low-costowych”. Cena takiej eskapady będzie się wahać od 4 do 8 tys. zł w zależności od liczby odcinków podróży i miejsc, które będziemy chcieli po drodze odwiedzić. Taki wyjazd nie tylko nie zrujnuje naszego domowego budżetu, ale i dostarczy nam dużo więcej wrażeń. Ciekawą, a mniej znaną opcją, są podróże dookoła Europy. Takie zarówno europejskie, jak i światowe trasy układamy na zlecenie naszych klientów.

Czy są pory roku czy dni tygodnia, kiedy najbardziej opłaca się latać?

- Jeśli chcemy latać naprawdę tanio, na pewno zrezygnujmy z lotów w okresie wakacji, Bożego Narodzenia, Nowego Roku i w innych okresach świątecznych czy urlopowych. Wtedy linie lotnicze nie tylko nie robią promocji, ale nawet stosują taryfy zwyżkowe, aby zarobić na pozostałą część roku. Trudno będzie także trafić na niskie ceny na loty piątkowe, niedzielne i poniedziałkowe (wcześnie rano, kiedy biznesmeni wracają do pracy). Więc raczej starajmy się szukać terminów w środku tygodnia, unikając weekendów. Aczkolwiek wiele ostatnich promocji pokazało, że i te zasady nie zawsze znajdują zastosowanie. Na podstawie naszych obserwacji trendów w tanim lataniu w ostatnich kilku latach możemy stwierdzić, że miesiącami sprzyjającymi zakupom tanich biletów lotniczych były styczeń, luty, marzec, a także listopad i grudzień.

Twoje podróżnicze marzenie?

- Jest ich kilka, jak nie kilkanaście... Na pewno jednak Nowa Zelandia, Madagaskar i Ziemia Ognista. W przypadku tego ostatniego byłem już bardzo blisko realizacji, ale moje sprawy zawodowe w ostatniej chwili się skomplikowały i zakupiony w bardzo dobrej cenie bilet do Argentyny przepadł. Takie ryzyko istnieje, gdy kupujemy bilet na długo przed planowaną podróżą, bo trafia się nam akurat świetna okazja. Ale wierzę, że jeszcze z niejednej takowej skorzystam.

Polecamy książkę "Lecę dalej. Tanie podniebne podróże" dostępną w formie e-booka w Publio.pl

 

Bartosz Piziak. Absolwent geografii oraz zarządzania w turystyce na UJ. Zawodowo wykładowca, szkoleniowiec i agent lotniczy, a w wolnych chwilach pilot wycieczek od zadań specjalnych. Od ponad 12 lat pracuje w branży turystycznej. Ekspert w zakresie rynku usług lotniczych. Pomysłodawca i współorganizator wielu imprez podróżniczych (m.in. Kalejdoskop Podróżniczy, Festiwal FMP, Travenalia). Podróżuje po świecie różnymi sposobami i równie chętnie fotografuje odwiedzane miejsca i spotykanych ludzi. Odwiedził prawie 70 krajów świata na pięciu kontynentach. Wspólnie z Marcinem Mentlem prowadzi portal LowcyLotow.pl i organizuje szkolenia z wyszukiwania najtańszych biletów lotniczych.

Kamila Gruszka. Od lat związana z branżą sportową i turystyczną. Długoletni redaktor serwisu GORYonline.com magazynu „GÓRY”. Obecnie współpracuje z Ceneria.pl - outdoorową porównywarką cen oraz świadczy usługi marketingowe i PR-owe dla firm outdoorowych. Prowadzi blog BarSwiat.pl, promujący rodzinne podróżowanie i aktywny wypoczynek. Pilot wycieczek i autorka artykułów podróżniczych i o tematyce górskiej. Publikowała m.in. w „Podróżach”, „Poznaj Świat”, „Globtroterze”, „Turystyce”, „Górach”.

Komentarze (39)
Zaloguj się
 • knokkelmann1

  Oceniono 116 razy 102

  to w końcu jakie sa sposoby na tanie latanie, bo chyba nie doczytałem...

 • joankb

  Oceniono 83 razy 71

  Artykulik z serii "zapłać jelonku za szkolonko", dowiesz się co powinno było w nim być.
  Nie wstyd takie artykuliki produkować?

 • elwoodopawel

  Oceniono 37 razy 31

  Baba jest dumna bo widząc niska cenę zadzwoniła się upewnić. Gratuluje! Tylko nie przyznawaj się do tego na stronach, które były wcześniej wymienione.

 • swinton

  Oceniono 34 razy 28

  A jak za 1/10 pensji polecieć na Seszele?
  Prosto, trzeba zarabić 20000 USD na miesiąc.
  Można też zostać osłem i latać tam służbowo by wymieniać się kulturą.

 • rumcjas123

  Oceniono 29 razy 25

  Kolejny artykuł z cyklu jak tanio podróżować, który w żaden sposób nie pokazuje co zrobić, aby latać za grosze. Jest kilka stopni wtajemniczenia. Pierwszy to znajomość wszystkich serwisów, które tu zostały wymienione i kupowanie, gdy pojawi się informacja. Niby proste, ale sporo osób nie wie o nich i z założenia wychodzą, ze za darmo nic nie ma. Kolejny to aktywne zaangażowanie się w dyskusje na forach, na których można wymienić się informacjami uzyskać porady i dowiedzieć się o wielu innych promocjach i okazjach, które pojawiają się każdego dnia. Po dwóch etapach, w których przyswajamy wiedzę czas na nasze działanie. Czyli na wyszukiwanie lotów i poznanie mechanizmów płatności występujących w liniach lotniczych i innych OTA oraz subskrypcji newsletterow. Bez zaangażowania i determinacji i wsparcia innych trudno sobie poradzić. Research jest jak narkotyk. Zaczynasz szukać licytować się kto zbil jeszcze bardziej cenę. Poziom ekspert to podrozowanie za darmo nie kiedy jest okazja, ale kiedy się chce. Wymaga dużej wiedzy, znajomości mechanizmów i odwagi, żeby zaryzykować, a co najważniejsze dyskrecji, bo co nie zostało tu powiedziane wiele okazji to wynik błędu, który przy niewielkiej ilości osób z niego korzystających jest niewykrywalny. Dlatego nie oczekujcie ze ktoś wam zdradzi sposób jak tanio latać czy jeść, to wymaga waszego zaangażowania i czasu. Nie dziwcie się, gdy ktos powie ze leciał za darmo czy nocowal w hotelu za darmo, bo to możliwe.

 • ney34

  Oceniono 29 razy 23

  pierwszy z brzegu wpis z waszej stronki - "Bruksela - Sao Paulo za tyle i tyle ..... prawdopobnie to błąd systemu więc radzimy się spieszyć z zakupem"
  Na warsztaty proponuję jeszcze zaprosić Kuźniara!

 • maram2202

  Oceniono 26 razy 22

  Powiedział,ze nic nie powiedział,jedno jasne zapłacić i przyjdź na warsztaty cwaniak

 • garko_siura

  Oceniono 27 razy 19

  Gruszka i Piziak radzą ... zabawne :)

 • garko_siura

  Oceniono 33 razy 11

  Ten Piździak jest pilotem wycieczek i dlatego podróżuje za friko - żałosny lans!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX